Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Płatności telefonem coraz popularniejsze. Sprawdź, co warto o nich (...)

Płatności telefonem coraz popularniejsze. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

Środa 22 stycznia 2020, przez admin

W nowoczesnym świecie dążymy do tego, aby ograniczyć płatności gotówką. Niegdyś karta płatnicza stanowiła jedyną opcję płatności bezgotówkowej, dziś natomiast możemy zapłacić nawet własnym telefonem. To niezwykle proste i wygodne – przekonaj się sam!

Moduł NFC – czyli jak płacić telefonem

Aby płatność za pośrednictwem telefonu była możliwa, nasz smartfon musi być wyposażony w moduł NFC. To moduł, który pozwala na przesyłanie bezprzewodowe pomiędzy urządzeniami – w tym przypadku pomiędzy telefonem a terminalem.

Należy wspomnieć o tym, że płatność telefonem a płatność za pośrednictwem BLIK-a z aplikacji banku to dwie różne sprawy. W pierwszym przypadku wystarczy przyłożyć telefon – w drugim natomiast – należy wygenerować kod i zatwierdzić płatność, co zajmuje nieco więcej czasu.

Aplikacja banku, Google Pay czy Apple Pay

Jeśli chcemy skonfigurować płatności telefonem, musimy dodać kartę płatniczą do aplikacji banku lub skonfigurować usługę Google Pay lub Apple Pay.

Google Pay jest usługą przełomową – aby zapłacić, nie musimy nawet odblokowywać telefonu: wystarczy go wybudzić. Oprócz kart płatniczych, możemy przypisać do konta także karty lojalnościowe czy podarunkowe i wykorzystać je w dowolnym momencie.

Użytkownicy Apple mogą skonfigurować płatność za pośrednictwem usługi Wallet. Po przypisaniu karty usługa jest gotowa – przy zakupach wystarczy nacisnąć dwukrotnie w przycisk boczny i odblokować telefon za pomocą odcisku palca lub Face ID, a następnie przyłożyć telefon do terminala.

Popularny kod BLIK

BLIK to metoda płatności, która zawładnęła krajem. Dostępny w niemal wszystkich bankach, pozwala na szybkie dokonanie płatności tym, którzy nie są przekonani do płatności zbliżeniowych lub nie mają modułu NFC. Płatności BLIK są szybkie i niezwykle bezpieczne: wygenerowany kod jest widoczny tylko przed 120 sekund, po czym wygasa. Kodem można płacić za pośrednictwem banku lub nowoczesnego systemu płatności przelewy24.pl.

Być może za kilka lat płatności elektroniczne całkowicie wyprą gotówkę. Świat staje się w końcu coraz bardziej nowoczesny – dlatego warto wypróbować płatności telefonem już dziś!