Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Pigułka kawowa czyli o kawie słów kilka

Pigułka kawowa czyli o kawie słów kilka

Czwartek 19 maja 2016, przez Marek Konieczny

Odkąd napój zwany kawą wywodzący się z Etiopii trafił do Europy około szesnastego wieku naszej ery, odtąd stał się nieodłącznym napojem naszych czasów. Trudno dziś wyobrazić sobie poranek bez filiżanki naszego pobudzacza.

Etymologii słowa kawa można by się doszukiwać tygodniami, najbardziej prawdopodobna, choć też nie potwierdzona jest ta, że owa nazwa pochodzi od nazwy etiopskiego miasta Kaffa - dziś znanego jako Kefa. Nikt by nie pomyślał, że z pozoru taka zwyczajna i łatwo dostępna kawa ma tak zagmatwaną historię. Nazwa do Polski nazwa trafiła po Bitwie pod Wiedniem w formie tureckiej w 1683 roku. W kontekście odkrycia kawy krąży legenda o sufim Shaikh ash-Shadhilem, który w czasie swojej wędrówki po Afryce natrafił na stado nadaktywnych kóz. Postanowił więc on spróbować owoców, którymi owe kozy się żywiły, wtem odkrył ich niezwykły wpływ na ludzki organizm.

Głównie odmiany uprawianej kawy to robusta czyli odmiana kongijska i arabica, to jest rodzaj arabski. Dziś kawę możemy kupić na porządku dziennym i dostać je w różnych wariantach, odmianach i formach. Kawę możemy dostać w czterech podstawowych fasonach: w ziarnach niepalonych czyli tak zwana zielona, w ziarnach palonych, jak na przykład kawa ziarnista oro caffe, mielona - kawa mielona arcaffe oraz rozpuszczalna. Napój kawowy w wersji instant jest dziś najbardziej rozchwytywanym produktem w swojej kategorii, jednakże profesjonalni bariści i smakosze zalecają jednak parzenie kawy po turecku czyli razem z fusami. Istnieją specjalne dzbanki do zaparzania kawy, które pozwalają na oddzielenie fusów od naparu. Jednak wracając do kaw instant inaczej zwanych rozpuszczalnymi, powstają one z suszonego ekstraktu produkowanego od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Proces polega na prażeniu ziaren kawowca, zaparzenie ich, a następnie odparowanie cieczy metodą wymrażania oraz usunięcie powstałego lodu metodą sublimacji. Druga metoda polega zatem na rozpryskowym wyparowaniu wody z koncentratu kawowego.

Już w szesnastym wieku naszej ery sprowadzając ziarna kawy do Europy budziła ona wiele kontrowersyjnych dyskusji, z jednej strony wychwalano jej cudowne oddziaływanie, zaś z drugiej oskarżano o wywoływanie różnorakich chorób i schorzeń. W ostatnich dekadach przeprowadzono jednak ciąg wiarygodnych badań, które nadal jednoznacznie nie są w stanie określić pozytywnych i negatywnych wpływów spożycia kawy.

Więcej na caffegaleria.pl