Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Pielucha wielorazowa

Pielucha wielorazowa

czyli czym to tak naprawdę jest?

Wtorek 7 stycznia 2014, przez texbart

Dla wielu osób niewtajemniczonych w arkany opieki nad mały dzieckiem pieluszki wielorazowe są terminem tak dziwnym, że aż nierzeczywistym. W końcu, opieka nad brzdącami przy obecnej sytuacji gospodarczej, gdzie urodzenie i wychowanie dziecka jest wyczynem pokroju zbudowania Empire State to już coś. Coś, na co mało kto się decyduje – no chyba, że wyemigruje do Wielkiej Brytanii.

Ale na zdrowy rozum – czym są pieluchy wielorazowe? Najprostsza odpowiedź – taka pielucha, tylko, że do wielokrotnego użytku. Teoretycznie jest to jak najbardziej prawidłowa odpowiedź, tylko że bardzo niekompletna, żeby nie napisać „ułomna”.

Niekompletna, gdyż może zabrzmi to patetycznie, ale to tak jakby na pytanie „czym jest samochód”, odpowiedzieć „takim czymś do jazdy”. Pieluszki wielorazowe dzielą się na tak dużą liczbę typów, że niejednego rodzica młodego i doświadczonego, przyprawiło by o zawrót głowy. Począwszy od najpopularniejszych pampersów (są odmiany wielorazowe), a skończywszy na ekskluzywnych pieluszkach bambusowych. Ponieważ każdy z nas jest skazany na oglądanie reklam (telewizyjnych, radiowych, graficznych itp…), to mimowolnie „coś tam wie”, na temat popularnych pieluch. Dlatego pragnę skupić się na pieluszkach wykonanych z włókien bambusowych. Dla mnie to z resztą to sama przyjemność, gdyż to tak jakbym w artykule o samochodach musiał skupić się na najnowszym modelu Porsche.

Pieluchy wielorazowe, o splocie tetry.

Pamiętacie państwo jak w dawnych (pewnie dla wielu ludzi dobrych :) ) czasach zakładano dzieciom pieluszki tworzone z tetry. Miały one specjalne wiązanie na dziecku, przypominające kopertę. Te pieluchy już same w sobie miały pewne walory, o których użytkownicy tych tzw. nowoczesnych pieluszkach mogą tylko pomarzyć. Przede wszystkim małe dzieci miały dobrą przepustowość powietrza, ich skóra oddychała.

Ulepszmy to – pieluchy bambusowe

A teraz wyobraźcie sobie Państwo zalety pieluszek tetrowych, które dodatkowo wzbogacono o unikalne cechy włókien bambusowych. Już sama tematyka tkanin stworzonych z tego materiału jest coraz lepiej znana. Bo to nowe, ekologiczne i przyjemne w dotyku. Tak to można uprościć. Jednakże nie upraszczajmy. Rozwińmy.

Kilka podstawowych zalet:
- włókna bambusowe wchłaniają wilgoć o 60% skuteczniej niż bawełna – to już świadczy samo o sobie, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą pieluszki
- eliminują brzydkie zapachy (tzw. antyodorowość) – jak wyżej
- nie podrażniają skóry, co potwierdzają liczne badania
- są ekologiczne

Czy zatem warto? Myślę, że jak najbardziej. Kupić, wypróbować, nie pożałować.