Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Pielęgnacja skóry suchej

Pielęgnacja skóry suchej

Piątek 1 lipca 2016, przez Marek Konieczny

Skóra sucha jest zwykle bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Niestety, nie wygląda wtedy zbyt dobrze, dlatego każdy, kto się z nią zmaga, chce się jej jak najszybciej pozbyć. Na samym początku warto się jednak dowiedzieć, czy takie przesuszenia nie są objawem alergii. Poradnia alergologiczna w Krakowie pozwala to zdiagnozować, by pacjent mógł dowiedzieć się o stanie swojego zdrowia. Gdy jednak sucha skóra nie jest objawem alergii, należy o nią samodzielnie zadbać. Jak więc można to zrobić?

Na samym początku warto zapoznać się lepiej z własnym oczyszczaniem całego ciała - większość osób regularnie korzysta bowiem z długich kąpieli w gorącej wodzie z dodatkiem aromatycznych olejków. Bez wątpienia są one bardzo przyjemne, jednakże nie działają dobrze na skórę. Zbyt długie przesiadywanie w gorącej wodzie jeszcze bardziej przesusza ciało i je podrażnia.

Tym bardziej, jeśli do wanny doda się olejku aromatycznego - który będzie zawierać sztuczny aromat. Najlepiej więc całkowicie zrezygnować z długich kąpieli na rzecz szybkich pryszniców. Pod prysznicem również ważne jest to, by nie używać zbyt gorącej wody, gdyż najlepiej sprawdzi się prysznic o temperaturze pokojowej. Jeśli chodzi o wybór mydła, najlepiej sprawdzi się to naturalne. Powinno zawierać ono wszelkie olejki, które przy okazji nawilżą całe ciało. Od czasu do czasu można wykonać sobie delikatny peeling pod prysznicem, aby pozbyć się złuszczonego naskórka. Nie wolno go jednak stosować zbyt często, by nie podrażnił on skóry.

Oczywiście ważne jest również to - by systematycznie nawilżać suchą skórę za pomocą różnorodnych balsamów i kremów. Takie preparaty najlepiej dobierze dermatolog w Krakowie, dla którego sucha skóra nie ma żadnych tajemnic. Jeśli jednak nie chce się korzystać z opinii lekarza, można samodzielnie zacząć zmieniać swoją pielęgnację. W przypadku suchej skóry świetne działanie wykazują wszelkie olejki naturalne. Wbrew pozorom nie muszą być to preparaty przeznaczone właśnie do pielęgnacji, a mogą to być... produkty spożywcze. Doskonale sprawdzi się bowiem m.in. olej kokosowy, który świetnie nawilża i natłuszcza. Ważne jest tylko to, by wybrać olej nierafinowany, bo wtedy zachowa on wszystkie swoje cenne właściwości. Produkt wystarczy rozgrzać delikatnie w dłoniach, a następnie wsmarować w całe ciało. Warto to robić po każdej, wziętej kąpieli, by woda nie wysuszyła i nie podrażniła skóry. Dodatkowo, od czasu do czasu można nałożyć grubszą warstwę oleju na dłonie i stopy, a następnie założyć rękawiczki oraz skarpetki. Dzięki temu wszystkie, cenne właściwości produktu jeszcze lepiej wnikną w poszczególne części ciała.

Sucha skóra może więc dobrze wyglądać - jeśli tylko dobrze się o nią zadbać. W doborze odpowiedniej pielęgnacji pomaga dermatolog w Krakowie, jednak wcale nie trzeba się do niego wybierać.


Wystarczy bowiem zrezygnować z gorących kąpieli, brać szybkie prysznice, a następnie natłuszczać ciało olejem kokosowym nierafinowanym. Ostatecznie dzięki tym zabiegom można zyskać zdrowy wygląd skóry.

Artykuł powstał przy współpracy z larmed.com.pl