Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki

Wtorek 28 maja 2013, przez admin

Stolica Polski jest wyjątkowo chętnie odwiedzana przez prawdziwe rzesze turystów, jako że ma mnóstwo do zaoferowania najrozmaitszych atrakcji o charakterze turystycznym, a także tutaj można znaleźć wiele interesujących budowli.

Chociażby Pałac Kultury i Nauki, który został umiejscowiony w centrum Warszawy i który jednocześnie jest podarunkiem narodu radzieckiego dla narodu polskiego, zaś koncept wyszedł od samego Józefa Stalina. Zresztą obecnie trudno sobie wyobrazić Warszawę bez tego symbolicznego budynku – stał się zbyt rozpoznawalny. Z początku Pałac Kultury i Nauki miał być o połowę niższy, lecz naczelny architekt Warszawy Józef Sigalin przekonał do wybudowania wieżowca o wysokości dwustu trzydziestu metrów razem z iglicą. W Polsce nie ma wyższego budynku. Architektura stanowi połączenie kilku elementów, czyli socrealizmu, art déco oraz polskiego historyzmu.

Bez wątpienia uwagę turystów przyciąga trzydzieste piętro, gdzie umieszczono taras widokowy. W ten sposób ma się wspaniały widok na Warszawę, a co za tym idzie, naprawdę warto skorzystać z nadarzającej się okazji i rzucić okiem na tę przepiękną panoramę. Ponadto w budynku znajdują się siedziby zróżnicowanych firm oraz instytucji, np. Polskiej Akademii Nauk, a także mieszczą się dwie świetne sale koncertowe: Sala Kongresowa oraz Sala Koncertowa, która została przystosowana do imprez na mniejszą skalę. Dodatkowo przy tym można znaleźć teatr, muzea, biblioteki, kino czy też pocztę oraz nie brakuje różnego rodzaju sal konferencyjnych, w których każdego roku organizuje się całkiem sporo kongresów i to często o charakterze międzynarodowym. Z kolei na szczycie pałacu zainstalowano ogromny zegar, co nastąpiło dopiero w dwutysięcznym roku. Na obecną chwilę to jest drugi co do wielkości w Europie, a także najwyżej położony zegar wieżowy na świecie. Inaczej mówiąc, Pałac Kultury i Nauki to wyjątkowy zabytek pod wieloma względami. Tak więc, kiedy tylko trafi się sprzyjająca okoliczność, niewątpliwie warto spróbować tej niesamowitej przygody.