Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Pakiety – komu się to opłaca?

Pakiety – komu się to opłaca?

Poniedziałek 3 sierpnia 2015, przez admin

Nowy samochód nabywany w salonie wiąże się najczęściej z propozycją pakietu ubezpieczeń, dostępnych zazwyczaj na miejscu – u dealera. Czy jest to jednak opcja, która rzeczywiście nam się opłaca i jest potrzebna?

Pakietowe ubezpieczenie samochodu, czyli zwyczajowo „pakiet” wiąże się z obniżoną, zryczałtowaną ceną za komplet ubezpieczeń, w skład których wchodzi: autocasco (AC), odpowiedzialność cywilna (OC), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), czasem jeszcze dodatkowo inne, najczęściej Car Assistance. Zazwyczaj dealerzy samochodowi proponują nam pakiety na nowe auta, które kupujemy za gotówkę, w kredycie lub leasingu. Wysokość stawki jest zależna od wartości auta. Niektórzy, jak RCI Banque czy FCA Poland proponują też pakiety dla aut używanych (ale najczęściej do 12 roku eksploatacji).

Analizując stawki, można stwierdzić, że pakiet opłaca się przede wszystkim tym kierowcom, którzy nie wyrobili sobie jeszcze zniżek, albo mają, ale niższe niż 30%. Jak również tym, którzy jeżdżą dużo i niestety mają na koncie drobne stłuczki. Jeśli finansujemy zakup auta w salonie, najczęściej dostajemy określoną propozycję pakietu i to, czy mamy na koncie mały wypadek, czy jeździmy bez szkód nie ma znaczenia.

Ważne jest natomiast, jakim autem jeździmy, bo większość ubezpieczycieli ustanawia stawkę OC w zależności od pojemności silnika, a więc gdy mamy powyżej 1800 cm3, to samo OC kupione indywidualnie może być droższe od pakietu.

Różni sprzedawcy proponują dodatkowe opcje przy pakietach. Ostatnio pewnym pakietowym standardem jest Car Assistance. Może to być korzystna opcja, bo najczęściej samochód zastępczy na czas naprawy, holowanie czy organizacja powrotu mogą oszczędzić resztki naszych nerwów po wypadku. Szczególnie, jeśli szkoda miała miejsce za granicą. Porównując pakiety warto doczytać i sprawdzić szczegóły, bo niektóre opcje są naprawdę korzystne.

Ważne w przypadku holowania jest to, aby auto trafiło do autoryzowanego warsztatu i otrzymało oryginalne części, jak to deklaruje np. Honda. Z kolei Audi daje auto zastępcze nawet na 30 dni oraz zakwaterowanie, jeśli szkoda wystąpiła na terenie Europy. Kupując u dealera pakiet dla Dacii mamy dodatkowo zagwarantowaną pomoc, gdy zabraknie nam paliwa, zepsuje się akumulator czy zatrzasną się kluczyki.

Warto też pytać o dodatkowe opcje, jak ubezpieczenie szyb, które przydaje się szczególnie, gdy samochód nie jest garażowany i obawiamy się aktów wandalizmu. Niektóre pakiety je zawierają.

Jeśli pakiet ubezpieczenia samochodu zamawiamy w salonie podczas ustalania warunków kredytowania auta, możemy poprosić o sfinansowanie składki ubezpieczeniowej. To dobre rozwiązanie, jeśli akurat nie mamy wolnej gotówki.

Czy zatem warto korzystać z pakietu? W przypadku nowego auta zazwyczaj tak, warto to sprawdzić, korzystając z porównywarek OC, dostępnych w Internecie. Zazwyczaj jednak dealerzy, jako stali klienci, otrzymują korzystniejsze warunki niż klienci indywidualni i to, co proponują jest rzeczywiście korzystną opcją.