Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Opłaca się rozliczać podatki za pracę w Niemczech

Opłaca się rozliczać podatki za pracę w Niemczech

Środa 22 maja 2013, przez pozycjaseo

Osoby, które podejmują zatrudnienie na terenie Niemiec nie zawsze mają świadomość, że dzięki temu mogą liczyć na zwrot podatku. Okazuje się jednak, że dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej w formie konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Niemcami, taka forma rozliczenia jest skuteczna i ma już wielu sojuszników.

Zwrot podatku Niemcy przysługuje każdemu, kto w jakimś okresie swojego doświadczenia zawodowego podejmował pracę w Niemczech, która miała legalny charakter. Wówczas składając odpowiedni wniosek do niemieckiego urzędu podatkowego ma on realną szansę odzyskać swoje nadpłacone pieniądze, jakie uiścił na rzecz podatku dochodowego od osób fizycznych w Niemczech.

Od czasu otwarcia niemieckiego rynku dla Polaków, wzrosła ilość osób, które podjęły zatrudnienie za zachodnią granicą. Osoby, które wracają do Polski mają realne szanse na odzyskanie swojego nadpłaconego podatku. Dzięki temu jednak nawet polscy pracownicy, którzy kilka lat temu podejmowali się zatrudnienia w Niemczech mogą starać się o zwrot podatku Niemcy. Najprostszym sposobem na dokonanie takiego rozliczenia jest skontaktowanie się z biurem podatków zagranicznych, w którym doświadczeni pracownicy podpowiedzą jak wypełnić wniosek podatkowy, jak skompletować odpowiednie dokumenty i jaką klasę podatkową przy takim rozliczeniu wybrać. Ponadto kontakt z doradcą podatkowym pozwoli nam uzyskać dużo informacji na temat ulg podatkowych występujących w Niemczech, zwolnień z podatku, jak również wiele innych informacji związanych z pobytem w Niemczech. Okazuje się bowiem, że tego typu biura prowadzą księgowość niemiecką od podstaw (również dla firm), jak również starają się dla swoich klientów o zasiłki rodzinne z niemieckiej kasy świadczeń rodzinnych (czyli tzw. Kindergeld).