Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Opieka zdrowotna na wysokim poziomie

Opieka zdrowotna na wysokim poziomie

czyli ubezpieczenie zdrowotne, a abonament medyczny

Piątek 5 lipca 2013, przez aliz

Każdy z nas spotyka się z wieloma niedogodnościami związanymi z Narodowym Funduszem Zdrowia. Opieka medyczna w Polsce tylko w nielicznych przypadkach staje na wysokości zadania, a w większości nie zapewnia nam należytej obsługi. Dlatego coraz więcej osób szuka alternatywy w prywatnym sektorze, który proponuje bogatą ofertę rynkową, w ramach której możemy dobrać sobie (wedle potrzeb) prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub abonament medyczny.

Ubezpieczenie zdrowotne oferowane jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jest usługą polegającą na pokryciu kosztów usług medycznych w przypadku choroby, wypadku czy innego zdarzenia, które wymaga opieki lekarskiej. W zależności od wybranego przez nas wariantu, ubezpieczenie zdrowotne może być gwarancją zwrotu pieniędzy jedynie w sytuacjach nieprzewidywalnych zdarzeń, bądź może być produktem rozbudowanym obejmującym cały wachlarz usług, jak: konsultacje lekarskie, diagnoza, badania, profilaktyka, hospitalizacja, transport chorych czy też zwrot kosztów zakupu leków. Wybierając ubezpieczenie zdrowotne należy zwrócić uwagę, czy leczenie odbywa się tylko w wybranej sieci medycznej, czy też możemy dobrowolnie wybrać świadczeniodawcę. Polisa zdrowotna wiąże się z pewnym okresem karencji, czyli czasem, który musi upłynąć od zawarcia umowy, zanim będziemy mogli z ubezpieczenia skorzystać. Należy więc dokładnie przeczytać umowę, aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Wysokość składki ubezpieczenia często uwarunkowana jest naszym stanem zdrowia, wiekiem lub intensywnością korzystania z opieki medycznej, jej okres natomiast zazwyczaj jest długoterminowy.

Abonament medyczny z kolei oferowany jest przez prywatne placówki opieki zdrowotnej. Składka opłacana jest comiesięcznie i nie jest zależna, jak w przypadku ubezpieczenia, od wieku czy stanu zdrowia pacjenta. Abonamenty medyczne proponują przeróżne warianty opieki medycznej, które możemy indywidualnie dobrać w zależności od naszych potrzeb czy oczekiwań. Abonamentem medycznym może być objęta osoba indywidualna, cała jej rodzina, bądź większe grupy np. pracownicze. Korzystając z tej formy prywatnej opieki możemy leczyć się jedynie w wybranej sieci placówek bądź w tych, z którymi mają podpisana umowę.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć czy lepiej wybrać ubezpieczenie zdrowotne czy też abonament.
Wszystko to bowiem uzależnione jest od względów finansowych, pomocy lekarskiej, której na co dzień potrzebujemy, a także tego, czego od niej oczekujemy. Z pewnością, przed dokonaniem decyzji warto poczytać nieco na temat tych dwóch wariantów i przeanalizować wszystkie za i przeciw.