Internetowy poradnik

Strona główna > Rodzina > Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi

Poniedziałek 27 maja 2013, przez alfred.p

Osoby starsze często dotykają choroby i przypadłości, które zmuszają do objęcia ich całodobową opieką. Niepełnosprawność, choroby otępienne, demencja, czy też zwykłe związane już z wiekiem ogólne osłabienie oraz niesamodzielność to czynniki mające wpływ na zakres i rodzaj opieki, jaką podejmują wykwalifikowane opiekunki osób starszych.

Troska o higienę zarówno samego seniora, jak i jego otoczenia to główne zadanie opiekunki. Jeżeli podopiecznym jest osoba leżąca chora lub niepełnosprawna wymaga to z jej strony dużego zaangażowania. Opiekunka musi zadbać o umycie ciała chorego, również włosów, powinna także w miarę potrzeb zmieniać bieliznę pościelową. Zachowanie czystości w mieszkaniu starszej osoby to również zadanie opiekunki. Pranie, sprzątanie, mycie naczyń, prasowanie - zwykła codzienność.

Przygotowywanie posiłków, zgodnych z dietą seniora, a także podanie ich, a czasem nawet nakarmienie to kolejny obowiązek opiekunki. Oprócz wymienionych typowych czynności opiekuńczych dochodzą także sprawy związane z funkcjonowaniem seniora w środowisku zewnętrznym. Nierzadko to opiekunka towarzyszy starszej osobie w załatwianiu spraw urzędowych, prowadzi do lekarza, wyręcza w robieniu zakupów, czy też realizacji recepty.

Jeżeli stan zdrowia seniora na to pozwala, opiekunka powinna zachęcać go do jak najaktywniejszego spędzania czasu wolnego. Również pomoc jakiej udziela nie polega na wyręczaniu w czynnościach, które mógłby wykonywać sam. Aktywizacja i zachęta do działania może mieć dobry wpływ na zachowanie dłuższej sprawności i lepszego ogólnego samopoczucia.

Duży zakres i różnorodność czynności opiekuńczych sprawia, że jest to ciężka praca. Wymaga ona zdrowia fizycznego oraz konkretnych cech osobowości. Ważne by opiekunka była osobą kontaktową, serdeczną, ciepłą i cierpliwą. Te cechy charakteru sprawią, iż będzie ona wykonywała swoją pracę wkładając w to serce. Tylko zatrudnienie takiej osoby rozświetli czas pozostały starszej osobie w jesieni życia. A taką, dobrą, opiekunkę możemy bez kłopotu znaleźć dziś w Internecie wyszukując na przykład hasło: "opiekunki osób starszych Gliwice".