Internetowy poradnik

Strona główna > Praca > Operator wózka widłowego - jak zdobyć uprawnienia?

Operator wózka widłowego - jak zdobyć uprawnienia?

Wtorek 29 maja 2018, przez admin

Nie jest tajemnicą, że rynek pracy w Polsce w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia. Wie to każdy, kto kiedykolwiek szukał jakiegokolwiek zajęcia. Sytuacja taka wymusza na pracownikach nie tylko mobilność, ale także ciągłe podnoszenie kwalifikacji lub nawet przekwalifikowania. Niektóre tego typu procesy są łatwiejsze - inne bardziej skomplikowane. Ciekawą ofertą jest z pewnością praca magazyniera.

Jak nabyć nowe umiejętności?

Podstawą tego zawodu są uprawnienia pozwalające na obsługę wózków widłowych. Zdobycie ich nie jest wbrew pozorom skomplikowane.

Kursy na wózki widłowe są niezwykle popularne ich ofertę znajdziemy więc bez większych problemów w każdym większym mieście. Organizują je między innymi Ośrodki Doskonalenia Zawodowego. Pamiętajmy, że całe szkolenie kończy się egzaminem zdawanym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego - instytucją odrębną i niezależną.

Kategorie szkoleń

W tym momencie warto bliżej przyjrzeć się rodzajom tych szkoleń. Poszczególne uprawnienia nieco bowiem się od siebie różnią. UDT dzieli je obecnie na trzy główne kategorie:

  • I WJO - obejmująca również wózki specjalizowane - urządzenia podnoszące operatora wraz z ładunkiem, jak i ze zmiennym wysięgiem.
  • II WJO - bez wózków specjalizowanych
  • III WJO - wózki zdalnie sterowane i prowadzone

Czas trwania

Długość szkolenia jest niezwykle ważna. Wielu z nas z pewnością chciałoby jak najszybciej mieć już to za sobą i rozpocząć nową pracę. Niestety, wszystko zależy tu od ilości godzin, jakie ustawowo przeznaczone są na kurs. Całość potrwać może od 1 dnia do nawet 1 tygodnia. Nie warto jednak sugerować się długością lecz tym czy uzyskamy odpowiednią wiedzę i praktykę.

Sprawa najważniejsza - pieniądze

Z czasem trwania nierozerwalnie związana jest również cena. I tu podobnie, znajdziemy kursy niezwykle tanie (100 - 200 zł), ale i takie za nawet 2000 zł. Czym to jest spowodowane? Wszystko zależy oczywiście od oferowanych przez szkołę warunków zapleczowych i dydaktycznych. Sami zadajmy sobie pytanie jak dobrze chcemy być przygotowani do końcowego egzaminu.

Wszystkie te rozważania sprowadzają się do jednego - jeśli chcemy zainwestować w siebie poprzez kursy na wózki widłowe, zróbmy to mądrze. Ofert z pewnością znajdziemy wiele, dobrze więc się im przyjrzyjmy.

Profesjonalna Fotografia Wnętrz! Wysokiej jakości zdjęcia nieruchomości to nie KOSZT tylko inwestycja, która szybko się zwróci.