Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Opakowania plastikowe i ich zastosowanie.

Opakowania plastikowe i ich zastosowanie.

Poniedziałek 9 maja 2022, przez Artsites

Opakowania plastikowe, stanowią obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w zakresie dystrybucji wszelkiego rodzaju produktów płynnych. Przede wszystkim, dotyczy to produktów spożywczych, ale nie tylko, bowiem przy ich zastosowaniu, dystrybuuje się także chemię gospodarczą i przemysłową. Ponadto, znajdziemy wiele innych rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak chociażby blistry, w które pakowane są najróżniejsze produkty. Opakowania plastikowe cieszą się tak wielką popularnością głównie ze względu na liczne korzyści, jakie odnosimy dzięki ich zastosowaniu. Warto więc przyjrzeć się tym korzyściom, aby mieć podstawowy ogląd tego zagadnienia.

Jakimi zaletami charakteryzują się opakowania plastikowe?

Tak jak już powiedzieliśmy, zastosowanie opakowań plastikowych niesie za sobą ogromne korzyści. Warto więc przybliżyć je sobie nieco bardziej, aby uświadomić sobie, iż same w sobie, opakowania plastikowe nie stanowią dla ludzkości ani dla naszej planety żadnego zagrożenia. Jak już to możemy z nich czerpać jedynie korzyści. Największym zagrożeniem jesteśmy my sami i nasza niepohamowana żądza zysku za wszelką cenę.

Najważniejsze zalety, jakimi charakteryzują się opakowania plastikowe, przedstawiają się następująco:

  • Niski koszt produkcji – w zasadzie, to są to najtańsze opakowania, jakie możemy obecnie wyprodukować. Jest to zarazem największa wada, o czym wspomnimy nieco później.
  • Odporność na uszkodzenia – zaledwie 1% przypadków, kiedy dochodzi do wypadków komunikacyjnych, kończy się uszkodzeniem opakowań plastikowych.
  • Lekkość – niska waga opakowań sprawia, iż spadają nam koszty transportu, co przekłada się na liczne oszczędności, jak również zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
  • Przetwarzalność – wszystkie opakowania plastikowe możemy oddać do recyklingu i wytwarzać z nich kolejne opakowania plastikowe oraz inne wyroby z tworzyw sztucznych.

Dlaczego niski koszt produkcji opakowań plastikowych jest takim problemem?

Podstawowym problemem jest chęć zysku wielkich korporacji. Obecnie, produkcja opakowań z tworzywa sztucznego jest tak tania, iż same opakowania praktycznie są bezwartościowe. W związku z tym też, większość z nas, nie zwraca nawet najmniejsze uwagi na zużyte już opakowania. Skutkiem tego, lądują one byle gdzie. W lesie, w rzece, w jeziorze, w morzach i oceanach. Prowadzi to do poważnego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a winnych tego stanu rzeczy szukać na próżno. W zasadzie to rozwiązanie byłoby stosunkowo proste. Wystarczy, aby opakowania plastikowe były obciążone kaucją, a producenci mieli obowiązek ich odkupienia od użytkowników i poddania procesowi recyklingu.

Aby jednak do tego doprowadzić potrzeba woli politycznej, aby wdrożyć odpowiednie rozwiązania prawne, które mogłyby w tym temacie wymusić pewne działania. Niestety, póki co, szczególnie w naszym kraju, ciężko sobie wyobrazić, aby ktokolwiek chciał za butelkę wody mineralnej, zapłacić o 0,50-1 PLN więcej tytułem kaucji za butelkę.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż faktycznie, opakowania plastikowe, same w sobie nie są szkodliwe i nie zanieczyszczają naszej planety. To człowiek jest winny wszystkiemu i to my odpowiadamy za opłakany stan środowiska naturalnego. Tak więc, to my musimy wdrożyć rozwiązania, które pozwolą nam ograniczyć zanieczyszczenie planety, aby oddać ją we władanie przyszłym pokoleniom w takim stanie, w którym będzie ona nadawał się do życia.