Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Olejek arganowy – co to?

Olejek arganowy – co to?

Poniedziałek 27 maja 2013, przez sqnbn

Olej arganowy - nazwa często używana, pojawiająca się w kosmetologii, gastronomi oraz farmaceutyce, a oznaczająca po prostu olejek migdałowy. W okresie 15 ostatnich lat właśnie ten olej został uznany za jeden z cenniejszych tłuszczy stosowanych w różnych dziedzinach życia. Powodem tego są jego właściwości organoleptyczne.

Olejek arganowy nazywany jest eliksirem urody. Stosuje się go w preparatach kosmetycznych, ponieważ cechuje go bardzo dobra zdolność penetracyjna. Aplikowany na skórę odbudowuje jej płaszcz hydrolipidowy. Stanowi też skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem słońca i wiatru. Stosowany jest przede wszystkim w preparatach przeznaczonych do skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i uczuleń.

W olejku arganowym obecne są tokoferole oraz polifenole o działaniu antyoksydacyjnym. Dzięki obecność tych związków, stymuluje on procesy oddychania wewnątrzkomórkowego, neutralizuje wolne rodniki, chroni tkankę łączną oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. Z tych właśnie powodów wykorzystuje się go przy produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej z oznakami starzenia, podrażnionej, zniszczonej np. działaniem promieni słonecznych. Jest to tłuszcz, który posiada doskonałe właściwości nawilżające, zmniejsza blizny, poprawia elastyczność skóry oraz opóźnia procesy powstawania zmarszczek. Jest tez często stosowany w preparatach przeciwtrądzikowych, ponieważ działa przeciwzapalnie, uspokaja podrażnioną skórę, wygładzając ją. Posiada także zdolność kontrolowania wydzielania sebum.

Jedną z firm kosmetycznych wykorzystujących te fantastyczne działanie olejku migdałowego jest Himalaya herbals. Wprowadziła ona na rynek maseczkę migdałowo – ogórkową. Doskonałe efekty uzyskano przez połączenie w tym jednym preparacie pielęgnacyjnych i leczniczych właściwości tych dwóch roślin. Ogórek to bardzo popularne warzywo, którego moc odkryto już dawno. Nasze prababki stosowały okłady z ogórka na twarz i oczy. Sok zawarty w tym warzywie rozjaśnia przebarwienia, oczyszcza i wybiela piegi. Wspomniana wyżej maseczka odblokowuje pory, złuszcza martwy naskórek, przywraca skórze blask i elastyczność.