Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Okulary przeciwsłoneczne - jakie warto kupić?

Okulary przeciwsłoneczne - jakie warto kupić?

Środa 14 września 2016, przez admin

Okulary przeciwsłoneczne to przedmiot, który posiada praktycznie każdy z nas. Przydają się zarówno latem, jak i zimą. Chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz pozwalają na klarowny obraz podczas ostrego światła. Jak więc wybrać takie, aby służyły nam przez kilka lat i prawidłowo spełniały swe funkcje?

Okulary przeciwsłoneczne - informacje podstawowe

Przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne mają chronić nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Dotyczy to praktycznie każdej pory roku - nawet zimą warto się zaopatrzyć w okulary, gdyż ostre światło (również to odbijające się od śniegu) powoduje uszkodzenia soczewki ocznej, a niestety nie ma sposobu na cofnięcie tego typu mikrouszkodzeń. W ten sposób możemy pogorszyć sobie wzrok czy też nabawić różnych chorób. Mogą one dać o sobie znać dopiero po kilku lub kilkunastu latach.

Kiedy więc wybieramy okulary przeciwsłoneczne warto sprawdzić, jaki posiadają filtr UV. Im większy, tym lepszą ochronę zapewniają. Najlepiej aby była to wartość oscylująca w granicach 400. Wtedy jesteśmy pewni, że nasze oko jest chronione. Coraz więcej producentów dokłada też informację na temat przyciemnienia szkła. Oznacza to ilość światła wpuszczanego przez szkiełko. Najlepiej szukać takich, które mają około 75% zaciemnienia. Większe wartości są skierowane dla zawodowych kierowców, którzy są szczególnie podatni na odbijanie się światła od asfaltu.

Okulary do samochodu

Każdy kierowca docenia dobre okulary przeciwsłoneczne - szczególnie wtedy, kiedy dużo podróżuje i zależy mu na bezpiecznej i komfortowej jeździe. Dlatego warto zwrócić się w stronę gadżetów produkowanych przez znane marki samochodowe jak np. okulary Porsche. Co jak co, ale na motoryzacji i wszystkim co z nią związane znają się jak mało kto. Okulary Porsche to marzenie niejednego fana motoryzacji. Posiadają specjalne antyrefleksyjne szkła, które powodują idealną widoczność na drodze, a przy okazji są bardzo modne - można je z powodzeniem nosić także wtedy kiedy nie prowadzimy samochodu.

Okulary przeciwsłoneczne a względy estetyczne

Tak jak w przypadku zwykłych okularów, także i tutaj dobrze jest przymierzyć kilka modeli i zdecydować się na ten, który najbardziej odpowiada naszej twarzy. Nie warto kierować się modą. Buzie okrągłe i owalne z pewnością wybiorą okulary z dużymi szkłami, tzw. muchy, bądź kwadratowe oprawki. Osoby o ostrych rysach zadowolą się oprawkami trójkątnymi czy też owalnymi, lecz o mniejszych rozmiarach, pozwalających na zakrycie tylko oczu, a nie całej twarzy. Ważne, aby pamiętać o tym, że muszą się dobrze trzymać na naszych uszach i nie spadać. Dlatego zaleca się unikania zakładania okularów na głowę - często panie traktują okulary jako opaski, jednak rozciąga to nasz sprzęt, przez co później nie leży on zbyt dobrze na naszym nosie.

Okulary przeciwsłoneczne z bazaru niestety nie spełniają swoich funkcji i mogą nam więcej zaszkodzić niż uchronić. Warto więc zdecydować się na okulary z pewnego źródła i wydać na nie trochę więcej pracy. Jeżeli będziemy o nie odpowiednio dbać to posłużą nam przez długi czas – zwłaszcza, jeśli postawimy na modele sprawdzonych marek, takich jak np. okulary Porsche.