Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Ogrzewanie kanałowe w domach jednorodzinnych.

Ogrzewanie kanałowe w domach jednorodzinnych.

Piątek 30 sierpnia 2019, przez Artsites

Rozwiązania w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, obecnie są już stosunkowo bardzo zróżnicowane. Wiele z nich jest bardzo zaawansowanych technologicznie, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej efektywnie wykorzystywać energię grzewczą powstającą w wyniku spalania materiałów opałowych, takich jak drewno, węgiel czy też gaz. Jednym z takich rozwiązań jest na przykład ogrzewani kanałowe, które możemy bez większych trudności wdrożyć w praktycznie każdym istniejącym już budynku, w którym funkcjonuje ogrzewanie ścienne. Nie będzie w tym przypadku większych trudności, aczkolwiek pewne wymagania będą, które należy spełnić, aby możliwe było wdrożenie tego typu rozwiązania grzewczego.

Jakie wymagania stawia przed nami ogrzewanie kanałowe?

Przede wszystkim, trzeba mieć możliwość zamontowania grzejników kanałowych. W tym przypadku chodzi o kwestię tego aby grzejniki można było zamontować w podłogach. W tym celu podłogi powinny charakteryzować się odpowiednią grubością. Grzejniki podłogowe w najcieńszym wydaniu będą mieć grubość 100mm, a to wymaga aby nasze podłogi były co najmniej dwa razy grubsze. Dzięki temu też, po zamontowaniu, grzejniki podłogowe będą wraz ze swoimi kratownicami maskującymi idealnie w płaszczyźnie podłogi. Ponadto trzeba będzie jeszcze delikatnie przerobić instalację doprowadzającą i odprowadzającą czynnik grzewczy z źródła ciepła do grzejników. Trzeba tutaj będzie lekko ją przerobić, aby wpuścić rury z czynnikiem grzewczym także w podłogi. Niemniej jednak przeróbki w tym przypadku nie są aż tak bardzo wymagające i kosztowne, toteż w zdecydowanej większości przypadków nie będzie większych trudności z ich zrealizowaniem.

Trzeba tutaj więc zdać sobie sprawę z tego, iż ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem bardzo korzystnie wpływającym na sposób ogrzewania naszych domów jednorodzinnych.

Zalety zastosowania ogrzewania kanałowego w miejsce grzejników ściennych.

Należy tutaj także zwrócić uwagę na fakt, iż zastosowanie grzejników kanałowych będzie nieść za sobą pewne, określone korzyści. W większości przypadków chodzi o korzyści związane z efektywnym wykorzystaniem energii cieplnej, produkowanej w naszych kotłach, czy też pozyskiwanej z miejskiej sieci ciepłowniczej. Dodatkowo warto tutaj zauważyć, iż zastąpienie grzejników ściennych grzejnikami kanałowymi przyniesie nam korzyść czysto estetyczną. Grzejniki kanałowe nie zajmują bowiem miejsca na ścianach. Są starannie wkomponowane w podłogę, skąd wydobywa się przyjemne ciepło, rozprowadzane po pomieszczeniu poprzez wewnętrzne, zamontowane w grzejnikach wentylatory. Oczywiście są to wentylatory energooszczędne i ciche w pracy, toteż ich działanie nie wpływa ani na podniesienie kosztów ogrzewania, ani też na obniżenie poczucia komfortu w naszych domach.

Generalnie możemy powiedzieć, iż zastosowanie ogrzewania kanałowe przyniesie nam przede wszystkim konkretne korzyści, co w tym przypadku jest kwestią najważniejszą. Ze względu na te korzyści, warto przemyśleć tego typu inwestycję, gdyż może się ona okazać wyjątkowo korzystna dla każdego z nas.