Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Ogrodzenia drewniane wokół posesji

Ogrodzenia drewniane wokół posesji

Piątek 19 lipca 2013, przez apgreff

Ogrodzenia drewniane są charakterystyczne dla budownictwa drewnianego i można je spotkać w skansenach, oraz rozmaitych miejscach na wsi. Mają one historyczne korzenie. W dawnych czasach domy na wsi budowano głownie z drewna, gdyż był najtańszy surowiec i w wielu miejscach najbardziej dostępny.

Tak czy inaczej drewno na trwałe wpisało się w krajobraz budowlany. Tcs ogrodzenia drewniane są w dużej mierze wzorowane na starych motywach. A zatem w dzisiejszych czasach nie wymyślono niczego nowego... Drewniane płoty dobrze komponują się z ogólnym wystrojem budowli drewnianej.

Ściany w dawnych chatach zwane kasznicą pełniły funkcję osłony przedsionka, obory, czy chlewika. Nie ustalono jednakże kiedy konkretnie pojawiła się konstrukcja wieńcowa. Musiała ona wyprzeć kasznicę, jako znacznie trwalsza i bezpieczniejsza. Trudno jednoznacznie rozgraniczyć miedzy chatą chłopską a drewnianym dworem ziemianina w średnich wiekach.

Dwór był ostatecznie zwyczajną chatą, nieco większą i lepiej zabezpieczoną od napadów. Szlachta niektóre formy dworków szlacheckich zapożyczyła z architektury budowlanej. Bezpośrednie otoczenie dworu, jakim był sad i ogród zabezpieczano silnym ogrodzeniem. Interesujące były bramy wiodące do obejścia o charakterze obronno-reprezentacyjnym, zawierające rodzaj czatowni na górze oraz mieszkanie oddźwiernego.

Własne ogrodzenie posiadały świątynie - kościoły i kaplice. Kościołów drewnianych stawiano w dawnej Polsce więcej niż murowanych. Konstrukcja ciesielska i powiązane z nią formy są bardzo wyrobione. Ogrodzenie drewniane nie zasłaniało świątyni, miało za zadanie ochraniać ją przed zagrożeniami z zewnątrz. W budownictwie cerkwi, czy unickich, czy prawosławnych, wyraźnie ściera się czynnik bizantyjski z zachodnim.

Liczne dzwony wieszano na osobnych dzwonnicach drewnianych, często monumentalnych, bogato formowanych. Obecnie można spotkać łączony tym ogrodzeń drewnianych z murowanymi. Płoty drewniane są umieszczane miedzy murowanymi słupami z cegły - stąd też bierze się ich oryginalny, estetyczny i funkcjonalny wygląd.

Tego typu ogrodzenia są projektowane przez specjalne firmy zajmujące się wykonywaniem takich płotów. Jak widać tradycja łączy się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami przyjętymi we współczesnej architekturze.