Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Odstraszacze ptaków

Odstraszacze ptaków

Środa 14 sierpnia 2013, przez apgreff

Ludzie lubią ptaki. Niestety owe sympatyczne skrzydlate stworzenia nie zawsze działają w sposób przyjazny dla ludzi. Dotyczy to na przykład upraw, sadów, pól, gdzie ptaki wydziobują ziarenka i uniemożliwiają roślinom normalny rozwój.

Większość krzewów owocowych ma bardzo płytkie korzenie. Mniejsze rośliny, takie jak truskawki lub poziomki sadzi się w bardzo małe dołki, zrobione specjalną łopatką lub zaostrzonym, krótkim kołkiem. Tak wypielęgnowane krzewy stanowią teraz ulubiony cel ptaków, które wyjadają z nich owoce, dlatego ustawia się na polach znane nam skądinąd strachy na wróble.

Te manekiny mają samym swoim wyglądem odstraszać natrętne ptaki. Czy jest to naprawdę odstraszacz ptaków? Podobno odstrasza on około 50 % ptaków, trudno jednak to definitywnie sprawdzić. Prawdopodobnie niektóre ptaki się już do stracha przyzwyczaiły... Dobrym rozwiązaniem jest odstraszacz dźwiękowy emitujący odgłosy groźnych ptaków - jastrzębi, sokołów, oraz innych drapieżnych skrzydlatych stworzeń których małe ptaki się po prostu boją.

Odstraszacze przeciwko ptakom dysponują najnowocześniejszymi czujnikami wykrywającymi obecność ptaków emitujących promieniowanie podczerwone. Niestety czasem te urządzenia zawodzą, bo ciepło emituje też na przykład słońce prześwitujące przez liście drzew. Ostatnio oprócz odgłosów drapieżnych ptaków, urządzenia te emitują także dźwięki wydawane przez drobne przerażone ptaki uciekające przed niebezpieczeństwem, dzięki czemu mobilizują te większe ptaki do ucieczki.

Wszelkie tego typu urządzenia można zakupić u producentów lub też za pośrednictwem dystrybutorów ogłaszających swoje usługi w Internecie. Oprócz tego funkcjonują również odstraszacze ultradźwiękowe, które emitują fale niesłyszalne dla ludzkiego ucha, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa ze powstanie niepotrzebny hałas niepokojący również sąsiadów. Innym rodzajem jest odstraszacz wzrokowy - w formie dużego czarnego kruka.

Ma on za zadanie chronić określony teren przed małymi ptaszkami - szkodnikami, które boją się kruków. Czy jednak ptaki będą się bały takiego czarnego, sztucznego kruka? Należy mieć wątpliwości w tym względzie, ptaki bowiem mogą się wkrótce przyzwyczaić do takiego kruka widząc że jest on podejrzanie nieruchomy...