Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem

Wtorek 22 listopada 2016, przez Marek Konieczny

We współczesnym przemyśle maszynowym jednym z najpopularniejszych procesów jest obecnie obróbka skrawaniem. Jest to bez wątpienia podstawowy proces obróbczy. Jest to taki rodzaj obróbki, w którym specjalistyczne noże ścinają pewne, małe elementy z całości materiału.

Tą grupę możemy podzielić na dwie równorzędne metody takie jak obróbka wiórowa oraz ścierna. Do najważniejszych procesów obróbczych na pewno musimy zaliczyć toczenie. Jest to metoda polegająca na tym, iż za pomocą specjalistycznych noży tokarskich następuje oddzielenie pewnej warstwy materiału od całości przedmiotu.

Proces ten jest wykonywany na obrabiarkach, do których zaliczmy tokarki CNC. Warto tutaj scharakteryzować kilka najczęściej wykonywanych procesów na takich tokarkach.

Bez wątpienia w rodzimym przemyśle liczy się toczenie powierzchni stożkowych, wytaczanie czy też najprostsze wiercenie lub nawiercanie. Obrabiarki to niezwykle cenne maszyny przemysłowe. W Polsce w chwili obecnej znajdziemy kilka ośrodków, w których istnieje możliwość zakupu tego typu sprzętu.

Niemniej jednak nie możemy narzekać na brak dostępu do maszyn CNC jak obrabiarek firmy Janus. Powracając do procesów, jakie możemy wykonać dzięki obrabiarkom to warto wspomnieć również o frezowaniu. Jest to rodzaj obróbki skrawaniem opierający się na ruchu obrotowym wykonywanym przez narzędzie. W tym czasie obrabiany przedmiot porusza się ruchem posuwowym. Obrabiarki dostosowane do tych procesów nazywane są frezarkami. Dział przemysłu opierający się na obróbce skrawaniem jest niezwykle dochodowym rynkiem w naszym kraju.