Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Obecność niewolnictwa w XXI wieku

Obecność niewolnictwa w XXI wieku

Piątek 19 sierpnia 2016, przez Marek Konieczny

W dzisiejszych czasach możemy poszczycić się bardzo zaawansowaną technologią, wynalazkami oraz wciąż rozwijającą się nauką z różnych dziedzin. Wydawać by się mogło, że w tak rozwiniętej cywilizacji nie ma miejsca na problem jakim, jest niewolnictwo. Jednak niestety, jest ono obecne na całym świecie i stanowi bardzo trudny do rozwiązania temat.

Zdarza się, że oglądając telewizję natknąć możemy się na program, w którym poruszany, jest problem handlu ludźmi. Dzięki temu możemy zwiększyć swoją świadomość i zaznajomić się z faktycznym stanem rzeczy. Niestety mimo rozwiniętej kulturze, cywilizacji wciąż spotkać się możemy z nielegalnym wywożeniem ludzi. Dotyczy, to nie tylko krajów słabiej rozwiniętych, ale także całej reszty świata. Takie sytuacje mają miejsce także na terenie naszego kraju. Bardzo ważne, jest przeciwdziałanie niewolnictwu poprzez wykonywanie różnych czynności i pogłębianie swojej wiedzy. Jednym z podstawowych działań, jest organizowanie oraz uczestniczenie w szkoleniach, zgrupowaniach i akcjach na temat handlu ludźmi. Na takich spotkaniach dowiemy się przede wszystkim czego unikać, na co uważać by nie dotknął nas taki problem. Dodatkowo pogłębiając swoją świadomość nauczymy się, jak zauważyć w porę takie sytuacje w otoczeniu.

Transport, wywożenie osób, a także stosowanie siły fizycznej i przemocy, to przykładowe cechy charakteryzujące handel ludźmi. Bardzo często takie sytuacje oznaczają zmuszanie do wykonywania danej pracy. Nierzadko oznacza ona niestety nawet prostytucję. Porwane i dręczone osoby, są zastraszane oraz czują zagrożenie ze strony swoich oprawców. Zazwyczaj nie mają siły, ani odwagi aby przeciwdziałać i postawić się im, dlatego też bardzo ważne, jest działanie ze strony otoczenia. Chęć niesienia pomocy i wyjątkowa spostrzegawczość, są niekiedy kluczowe w rozwiązaniu sprawy. Jeżeli ktoś zauważy coś niepokojącego w zachowaniu danej osoby, okaże jej wsparcie i zgłosi sprawę odpowiednim służbom może uratować jej życie. Najważniejsze, jest więc niesienie pomocy i walka z niewolnictwem na wielu płaszczyznach.

W celu zmniejszenia ilości porwań, uprowadzeń i zmuszania ludzi do pracy prowadzi się różne kampanie i działania śledcze. Wspierając takie akcje, poszerzając wiedzę u innych możemy wpłynąć pozytywnie na przebieg wielu spraw i zapobiegnięcie oszustwom. Wszystko zaczyna się najczęściej właśnie od kłamstwa. Obiecana dobra praca, pieniądze lub inne zachęcające rzeczy, to tylko niektóre przykłady. Musimy być zatem bardzo ostrożni i uważni by uniknąć niebezpieczeństwa.

Więcej na IMP