Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > O kredytach

O kredytach

Poniedziałek 20 maja 2013, przez alfred.p

Brak środków na własne mieszkanie, konieczność zmiany samochodu, remont, choroba, a także inne często nieprzewidziane sytuacje życiowe zmuszają nas do zaciągania kredytów. Ciągle nierealna wydaje się sytuacja, kiedy z własnej pensji jesteśmy w stanie zaoszczędzić lub dokonać większego wydatku bez uszczerbku dla domowego budżetu. Jak wynika z badań tylko nieliczny procent Polaków posiada oszczędności, natomiast ogromna część zaciągnęła co najmniej jeden kredyt.

Warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Bank na podstawie wysokości dochodów osoby ubiegającej się o kredyt określa, czy będzie ona w stanie spłacać kredyt w ustalonym czasie i w ratach o określonej wielkości. Dopiero pozytywna weryfikacja otwiera drogę do kredytu.

Zawarcie umowy kredytowej precyzuje wszystkie warunki kredytu. Najważniejsze ustalenia dotyczą okresu spłaty kredytu, oprocentowania, prowizji oraz wysokości rat. To głównie te elementy świadczą o realnym koszcie jaki ponosi kredytobiorca.

Najpopularniejszym rodzajem kredytów są w ostatnich latach kredyty hipoteczne, związane z zakupem mieszkania. Ponieważ kwota zobowiązania jest bardzo wysoka uzyskanie kredytu wiąże się jest z szeregiem biurokratycznych czynności. Pierwszą z nich jest złożenie wniosku kredytowego wraz z wymaganymi dokumentami w wybranym przez nas banku, dopiero pozytywna decyzja kredytowa pozwala na podpisanie umowy.

W sytuacji kiedy pilnie potrzebujemy pieniędzy sprawdzają się kredyty gotówkowe. Zasady ich przyznawania są proste. Teoretycznie wystarczy posiadać dochód by uzyskać ten rodzaj kredytu. A bank, który udzieli nam takiego kredytu bez trudu możemy odszukać w sieci wpisując przykładowo "kredyt gotówkowy Białystok". Prosty i szybki dostęp do kredytów może doprowadzić do spirali zadłużenia, kiedy raty przewyższają nasze dochody. W tym wypadku pomocny może być kredyt konsolidacyjny, który pozwala połączyć wcześniejsze kredyty i dokonywać spłaty w oparciu o realne finansowe możliwości.

Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez kredytów. Należy jednak podkreślić, że choć decyzja o jego przyznaniu zajmuje czasem tylko 5 minut, jest to zobowiązanie którego konsekwencje pozostaną z nami na dłużej.