Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > O długopisach i tuszach

O długopisach i tuszach

Czwartek 8 sierpnia 2013, przez apgreff

Różnego typu gadżety służą firmom w celach reklamowych. Posługując się nimi można skutecznie zaprezentować własną działalność i mieć pewność, że klienci zwrócą na nas swoją uwagę.

A zatem prowadząc taką firmę pamiętajmy o tym, aby bardzo dokładnie przypatrzeć się różnym możliwościom jakie oferuje nam reklama za pośrednictwem gadżetów. Jednym z pomysłów na gadżet firmowy są długopisy reklamowe. Są to specjalne długopisy zawierające logo firmy. Długopisy te właściciele firm mogą prezentować na rozmaitych targach i innych ważnych przedsięwzięciach firmowych.

Długopis jako przyrząd do pisania wynaleźli bracia Ladislaus i Georg Biro - Węgrzy. Był to długopis kulkowy - można było pisać specjalnym tuszem. Powoli długopis wypierał pióro, którym nadal jednakże wiele osób nadal się posługuje również w celach estetycznych - ładnego charakteru pisma. Sztukę tę nazywamy kaligrafią. Częstokroć zestaw pióro-długopis stanowić może ciekawy i oryginalny zarazem prezent dla bliskiej nam osoby. Każdy długopis zawiera wkład, w którym znajduje się tusz.

Najbardziej popularnym tuszem w długopisie jest tusz granatowy. Oprócz tego w kolejności następny jest tusz czarny, czerwony, a następnie zielony. Niektóre długopisy zawierają kilka wkładów i można pisać na zmianę tuszem granatowym, czarnym, czerwonym, zielonym. Tusz i odmiany atramentów są znane od wieków. Już w starożytności używano do pisania na papirusie tuszu podobnego do farby używanej jeszcze współcześnie w Chinach.

Do pisania na pergaminie używano rozmaitych odmian atramentu chemicznego, wyrabianego z gałek galasowych, koperwasu żelaznego i gumy arabskiej. Dobry tusz powinien być wyraźny, po wyschnięciu błyszczeć i posiadać taką gęstość, aby nie wysychał w długopisie przy pisaniu linii cienkich, ani też nie rozlewał się w trakcie kreślenia linii grubych. Długopis jest tak skonstruowany, że po przyciśnięciu przycisku wkład wysuwa się lub chowa.

Niektóre długopisy nie mają jednakże chowanych wkładów, tylko można je zabezpieczać specjalnymi zatyczkami. Dawniej popularne były długopisy z zegarkami elektronicznymi, które pokazywały również nie tylko godzinę ale i datę. Są też długopisy wysuwane, które można rozsunąć do długości nawet 1 metra i używać ich na przykład jako wskazówek w trakcie prelekcji, wykładów.