Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > O Rusinowej, Nosalu, Cubrynie i Grzesiu

O Rusinowej, Nosalu, Cubrynie i Grzesiu

Wtorek 23 lipca 2013, przez natatry

W Tatrach jest wiele wspaniałych miejsc. Zapraszamy przede wszystkim na Rusinową Polanę, Nosal, Cubrynę, Grzesia.

Rusinowa Polana usytuowana jest na wysokości 1170-1300 m n.p.m. Dość rozległa. W pogodne dni roztacza się z niej wspaniała panorama: przepysznie prezentują się Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. W bezpośrednim sąsiedztwie wznosi się łagodna Gęsia Szyja, na którą prowadzi zielony szlak. Dojście do polany ponadto od Wierchu Poroniec, a także z Palenicy Białczańskiej i Zazadni. Ten pierwszy szlak jest o wiele bardziej popularny od dwóch pozostałych. Często można spotkać tutaj owce i pasterzy. Zachęcamy do zjedzenia świeżego oscypka i wypicia żętycy. Z Rusinowej Polany w 15 minut dojdziemy niebieskim szlakiem do kaplicy Matki Bożej Królowej Tatr – najważniejszego miejsca kultu Tatr.

Grześ jest nad wyraz łagodną górką w Tatrach Zachodnich. Szczyt graniczny. Niski jak na Tatry – wznosi się zaledwie na 1653 m n.p.m. Najszybsze dojście na wierzchołek z Polany Chochołowskiej (około 50 minut średnio ciężkiego podejścia). Zimą tędy biegnie także nartostrada. U góry drewniany krzyż. Ciekawy widok – ze szczytu świetnie widoczna Dolina Chochołowska, a ponadto Kominiarski Wierch i Bobrowiec. Z Grzesia można kontynuować wyprawę Długim Upłazem na Rakoń i Wołowiec albo zwrócić się na Bobrowiecką Przełęcz.

Wielu tatrzańskich znawców uznaje Cubrynę za niejako zapomnianą. Nic dziwnego. Droga na szczyt dość prosta, abstrahując od dużego prawdopodobieństwa zgubienia się, a brak wytyczonej oficjalnej trasy. Cubryna położona jest pomiędzy Mięguszowieckimi Szczytami a Mnichem. Niedaleko Morskie Oko. Nazwa od postrzępionego wierzchołka – „czupryny”. Szczyt na wysokości 2376 m n.p.m. Górę mogą zdobyć jedynie taternicy albo doświadczeni turyści z przewodnikiem. Oprócz wcześniej wspomnianej względnie łatwej dróżki na wierzchołek do wyboru jeszcze kilka szlaków wspinaczkowych.

Jak na Tatry Nosal wydaje się bardzo niski. Jednakże równie popularny, oblegany zarówno latem, jak i zimą. Ze szczytu prześliczna rozległa panorama praktycznie od Koszystej do Małołączniaka! Dla narciarzy nartostrada, wyciąg krzesełkowy i tor slalomowy.