Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > O Kozim Wierchu

O Kozim Wierchu

Środa 30 października 2013, przez natatry

Na Kozi Wierch od dawien dawna wspinali się pasterze i prawdopodobnie myśliwi. Jednak pierwsze znane wejście zaliczył Eugeniusz Janota i przewodnik Maciej Sieczka w 1867 roku.

Zimą zdobyli go, jako pierwsi Mariusz Zaruski z Józefem Borkowskim w 1907 roku. Na północnej ścianie Koziego Wierchu zdarzył się wypadek taternicki. Podczas próby przejścia nową drogą zginał Jerzy Leporowski, prekursor wspinaczki w Tatrach. Prawdopodobnie oderwał się chwyt. Wypadek ten miał miejsce w 1928 roku.

Kozi Wierch mierzy 2291 metrów n.p.m. i jest drugim pod względem wysokości masywem, którym może pochwalić się rejon Doliny Gąsienicowej. Jest też najwyższym szczytem leżącym w całości na obszarze Polski. Znajduje się w głównej gałęzi boczno-wschodniego grzbietu Świnicy, tuż na zachód od miejsca, gdzie grzbiet ten skręca gwałtownie pod kątem prostym ku północy. Od Kozich Czub oddziela go ostro wcięta Kozia Przełęcz Wyżnia.

Dla wspinaczy najciekawsze są fragmenty północnych urwisk, oraz ściany opadające do doliny Pustej. Przez wierzchołek Koziego Wierchu przebiega najtrudniejsza trasa w Tatrach - Orla Perć.

Kozi Wierch ma całkowicie asymetryczną budowle: ku północy, na stronę Doliny Koziej, opada spod jego wierzchołka i wschodniej grani skaliste urwisko, które ma kilkaset metrów wysokości. Trochę niższe urwisko znajduje się po stronie Pustej Dolinki, tuz obok ściany Kozich Czub. Po stronie Doliny Pięciu Stawów opada łagodnie nachylone, trawiaste i szerokie zbocze. Często jest one odwiedzane przez duże stada kozic górskich. Dlatego tez cały masyw nazwano Kozi Wierch.

Czarny Ściany są masywem ograniczającym od wchodu najwyższe partie południowo-wschodniej części Doliny Gąsienicowej. Jego zwieńczeniem jest wąska, skalista grań z licznymi turniami i turniczkami, którch najwyższa ma wysokość około 2245 metrów n.p.m. Od Koziego Wierchu oddziela go Przełączka nad Buczynowa Dolinką, od Zadniego Granatu - Zadnia Sieczkowa Przełączka. Czarne Ściany są odwiedzane przez taterników. Poniżej ich grani prowadzi Orla Perć.