Internetowy poradnik

Strona główna > Komputery > Nowości technologiczne naprawdę nowe?

Nowości technologiczne naprawdę nowe?

czy grozi nam stagnacja?

Środa 24 lipca 2013, przez recenzator

Smartfony, tablety, sprzęt audio i wideo – wszystkie nowości technologiczne od zawsze kojarzyły się ludziom z innowacjami. Jednak, czy w obecnych czasach, gdy zdążyliśmy się już do tych multimedialnych gadżetów przyzwyczaić – mają one z innowacyjnością coś jeszcze wspólnego?

Nie ulega wątpliwości, że producenci obracający się w kategorii elektronika użytkowa, największe zyski osiągają w budżetowym segmencie adresowanym do przeciętnego konsumenta. Najlepiej sprzedające się towary to zazwyczaj te, które swoją funkcjonalnością zadowalają jak największą ilość potencjalnych użytkowników. Dlatego też sklepy internetowe oferujące klientom nowości technologiczne przepełnione są towarami, które w ogromnej mierze są do siebie bardzo podobne. Smartfon z systemem Android, z przeciętnym procesorem i matrycą aparatu fotograficznego oscylująca w granicach 5Mpix to standard, takich mobilnych urządzeń znajdziemy w tej chwili najwięcej.

Na prawdziwe innowacje w swoje nowości technologiczne pozwolić sobie mogą jedynie najwięksi producenci smartfonów i tabletów, a i dla nich również jest to często ogromne ryzyko. Bezpieczniejsze wydaje się powolne inwestowanie w systematyczne rozwijanie konkretnych parametrów w urządzeniach mobilnych. Szkoda tylko, że i w tym aspekcie zapotrzebowanie użytkowników nowoczesnych telefonów komórkowych jest bezlitosne i sprawia, że zmiany w specyfikacji nie mają raczej większego wpływu na to, jak używać smartfona lub tabletu.

Ciekawe nowości technologiczne pojawiają się więc na rynku coraz rzadziej. Żeby to zmienić, przeobrażeniu musiałyby ulec zainteresowania użytkowników smartfonów, tabletów i innych.