Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Noworodek w domu, pilęgnacja i opieka

Noworodek w domu, pilęgnacja i opieka

Poniedziałek 28 kwietnia 2014, przez Marek Konieczny

Czekając na narodziny dziecka powinniśmy przygotować sobie spis rzeczy niezbędnych dla prawidłowej pielęgnacji i odpowiedniego ubierania noworodka. Największą uwagę powinniśmy zwrócić na kosmetyki do pielęgnacji jak i na ubranka.

Najlepsze kosmetyki dla noworodka to te które nie zawierają składników uczulających czyli antyalergiczne, nie zawierają one zapachów ani sztucznych barwinków, testowane i zaopiniowane przez Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytut Matki i Dziecka.

Ubranka dla noworodka powinny być z czystej bawełny bez sztucznych domieszek. W pierwszym okresie najwygodniejsze są body rozpinane na całej długości, do tego kaftaniki zapinane z przodu.

Zalecane jest stosowanie pieluch jednorazowych, jednak nie powinno się rezygnować całkowicie z pieluch tetrowych przydadzą się w wielu wypadkach chociaż jako podkładka przy przewijaniu. Wyprawka dla noworodka to także wózek, łóżeczko, materac czy wanienka do kąpieli.

Najczęstszym problemem występującym u noworodków jest katar, w tym okresie są one bardzo podatne na przegrzanie czy przeziębienie. Katar u noworodka objawia się niechęcią do ssania, rozdrażnieniem, w takich przypadkach najlepiej skontaktować się z pediatrą który zaleci odpowiednią terapię. Najprostszym sposobem jest zakrapianie noska rozcieńczoną solą morską lub użycie maści majerankowej.

Ostatnio bardzo popularne są domowe sposoby na katar takie jak: wietrzenie i nawilżanie pomieszczenia gdzie przebywa dziecko, można też zastosować olejki eteryczne które wmasowujemy w stópki i plecy - celem rozgrzania, no i koniecznie poimy dziecko częściej niż w normalnych przypadkach. Więcej na temat domowych i sprawdzonych sposobach na katar u dzieci dowiesz się na stronie producenta aspiratorów do nosków Katarek.