Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Nowoczesne ogrzewanie kanałowe i jego zastosowanie.

Nowoczesne ogrzewanie kanałowe i jego zastosowanie.

Poniedziałek 20 kwietnia 2020, przez Artsites

Wdrażanie w istniejącym budynku nowego rozwiązania grzewczego nie zawsze jest możliwe. Jednakże w większości przypadków starych domów, w których obecnie funkcjonuje, klasyczne ogrzewanie ścienne, możemy bez większych trudności, przy niewielkich nakładach zastosować nowoczesne grzejniki kanałowe. Pozwolą nam one przede wszystkim na osiągnięcie większego poziomu efektywności grzewczej. Podnoszą także nasz komfort i w pewnym zakresie obniżają rachunki za ogrzewanie. Możemy więc powiedzieć, iż jest to rozwiązanie w pewnym zakresie sprzyjające także ekologii. Na pewno generuje mniejszą ilość zanieczyszczeń, poprzez zmuszenie kotła do pracy w optymalnych warunkach i zużywanie mniejszej ilości ciepła.

Korzystne aspekty zastosowania grzejników kanałowych.

Aby jednak w pełni zrozumieć korzyści płynące z zastosowania tej technologii, musimy zrozumieć na jakiej zasadzie działają grzejniki kanałowe. Otóż są to nowoczesne grzejniki, montowane w płaszczyźnie podłogi, dzięki czemu nie zajmują miejsca na ścianach. Wyposażone są w wewnętrzny wentylator, który wymusza obieg powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Zasysa powietrze zimne i wypuszcza ogrzewane. Wentylator jest cichy i bardzo energooszczędny, a więc nie zużywa poczynionych oszczędności. Bardzo istotne jest także to, iż w wyniku stałego przepływu powietrza, kurz dostający się do grzejnika, nigdy nie zdąży się przypalić na nagrzewnicy, jak to ma miejsce w przypadku grzejników ściennych. Jak to się kończy, wszyscy doskonale wiemy. Przypalony kurz z czasem jest wyrzucany przez przepływające przez grzejnik powietrze i osiada na ścianach, doprowadzając do ich wyraźnego zabrudzenia. W tym więc przypadku mamy także do czynienia z systemem, który nie prowadzi do powstawania niepotrzebnych zanieczyszczeń wewnątrz naszych pomieszczeń mieszkalnych.

Czy grzejniki kanałowe można zamontować w każdym budynku?

Oczywiście nie zawsze będzie możliwość montażu ego typu ogrzewania. Jednym z kluczowych aspektów jest to, iż grzejnik kanałowy montowany jest w płaszczyźnie podłogi, a więc musimy mieć możliwość wycięcia w niej kanałów o głębokości co najmniej 10 cm, bez naruszenia nośnej struktury podłóg. Niestety w wielu starszych budynkach nie będziemy mieć takich możliwości. W związku z tym też, przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić możliwości zabudowy przed jakimikolwiek decyzjami w tym zakresie. Pozostałe przeróbki instalacji nie powinny być nazbyt kłopotliwe. Wystarczy bowiem w pewnym zakresie przerobić rury zasilania i powrotu czynnika grzewczego, aby doprowadzone były do kanałów grzejnikowych i problem będzie całkowicie z głowy.

Z wierzchu, grzejnik kanałowy przykryty jest odpowiednią maskownicą, dzięki której zyskujemy na estetyce, oraz na zabezpieczeniu przed ciągłym wpadaniem drobnych przedmiotów do wnętrza grzejnika. Generalnie jest to korzystne rozwiązanie, charakteryzujące się dobrymi parametrami, oraz ciekawym designem. Warto przemyśleć możliwość jego zastosowania, gdyż naprawdę, korzyści płynące z tego tytułu są stosunkowo pokaźne.