Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Nawozy mineralne - podstawowe informacje

Nawozy mineralne - podstawowe informacje

Poniedziałek 26 marca 2018, przez Marek Konieczny

W wielu osobach drzemie pasja prawdziwego ogrodnika. Warto jej nie chować tylko wręcz przeciwnie - otwarcie interesować się tym. Ten artykuł może być pierwszym krokiem w tym kierunku. Warto bowiem zauważyć, że kiedy zaczynamy swoją przygodę z szeroko rozumianym ogrodnictwem , to jednak mamy pewien problem z dokonaniem stosownych zakupów...Nawozy mineralne - rodzaje zastosowanie przechowywanie - wszystkie informacje znajdziecie w tym właśnie artykule.

Nawozy mineralne - podstawowy podział

Kiedy bowiem wkraczamy do ogrodniczego sklepu, przytłacza nas ogromna wręcz ilość przeróżnych nawozów mineralnych. To można na swój sposób przyrównać do odżywek na włosy. Zanim je zaczniemy stosować, wydaje nam się, że jest tylko kilka podstawowych rodzajów - regenerujące, do włosów kręconych itd. Kiedy jednak idziemy do drogerii, okazuje się, że jest ich cała półka...

Wracając jednak do nawozów podstawowe rodzaje, jakie możemy wyróżnić to nawozy jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe, które najczęściej przeznaczone są dla określonych grup roślin. To jest jeden podział, a można jeszcze dokonać drugiego. Mianowicie wyróżniamy nawozy płynne oraz granulowane. Oczywiście tym, co różni poszczególne nawozy od siebie, nawet te wieloskładnikowe, jest właśnie zawartość procentowa poszczególnych minerałów.

Nawozy mineralne - zastosowanie i rodzaje

Wiemy już, jak można podzielić nawozy. Jednak co dalej? Jakie są ich rodzaje? A zastosowanie? Kiedy ich potrzebujemy? Jeśli prowadzimy większy ogród, to warto zadbać o wykonanie analizy gleby - pH, składu pierwiastków itd. Ponadto należy oczywiście doczytać, jakie warunki konieczne są dla roślin, które hodujemy. W efekcie tych dwóch działań będziemy wiedzieć, jakich minerałów nam brakuje.

Niedobory mikroelementów w nawożeniu roślin

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że dobrze jest poczytać nieco wcześniej o objawach niedoborów różnych makro i mikroelementów u roślin. wówczas będziemy w stanie bez większego problemu oszacować, czego brakuje naszym roślinom.
Wracając jednak do zastosowania poszczególnych nawozów:

a) Zastosowanie nawozów fosforowych, wapniowych i magnezowych

Przy tych nawozach dość istotną informacją jest fakt, że te minerały pobierane są przez rośliny poprzez z system korzeniowy z warstwy gleby w jego pobliżu. Tymczasem przecież nie jest tak, że jak jednego dnia dodamy do ziemi nawozu, to już następnego przemieści się on samoistnie w pobliże korzeni. Z tego powodu warto zastosować ten typ nawozu przed okresem wzrostu rośliny.

b) Zastosowanie nawozów potasowych i azotowych

Tu z kolei nie ma aż takiej zależności. Wręcz przeciwnie - te pierwiastki dość szybko mogą zostać wypłukane w głębsze warstwy gleby, co jednocześnie czyni je niedostępnymi dla większości roślin. Dlatego dobrze jest zapamiętać, że te nawozy działają dość szybko - można je stosować w każdym okresie wzrostu rośliny.

Generalnie w kwestii stosowania nawozów, dobrze jest dodać, że jeśli jest to nawóz granulowany, to zdecydowanie należy po jego nasypaniu podlać rośliny.

Nawozy mineralne - przechowywanie

Przejdźmy teraz do jednej z najważniejszych rzeczy, czyli do przechowywania nawozów. Jak je przechowywać? Przede wszystkim nie powinny one leżeć tak po prostu w ogólnodostępnym miejscu. Dlaczego? Niestety dla roślin nawozy to bezpieczeństwo i błogosławieństwo, zaś dla człowieka zjedzenie ich może zakończyć się wypadkiem. Oczywiście dotyczy to głównie małych dzieci, jednak warto zdać sobie sprawę że jeśli postanowimy całkowicie lekkomyślnie przechowywać nawóz w kuchni albo w pobliżu miejsca, gdzie jemy, to o zwykły przypadek też całkiem nietrudno...

Co więcej - większości nawozów nie można dotykać gołą ręką. Tymczasem jak będą niezabezpieczone? Cóż, wówczas nawet odruchowo coś weźmiemy do ręki.

Warto także pomyśleć o takim przechowywaniu nawozu, które nie spowoduje żadnej utraty przez produkt jego właściwości. A zatem konieczne jest schowanie nawozu w suche, wentylowane, nieco chłodniejsze, trochę zacienione i spokojne miejsce, w pobliżu którego nikt nie używa otwartego ognia.

Jeśli poszukujesz odpowiednio zbilansowanych nawozów które pomogą Ci prawidłowym dostarczeniu mikro oraz makroelementów dla Twoich upraw koniecznie zapoznaj się z ofertą producent nawozów Adob, który jest liderem nie tylko na rynku Polskim ale również zagranicznym.