Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Nawierzchnia z kostki – jak zadbać o jej trwałość

Nawierzchnia z kostki – jak zadbać o jej trwałość

Piątek 14 grudnia 2018, przez admin

Wśród zalet nawierzchni z kostki wymienia się trwałość. Jednak o to, by taka była, trzeba się zatroszczyć. Ważne jest m.in. prawidłowe jej ułożenie.

Kiedy coś zajmuje czas i wiąże się z poważnymi kosztami, to warto zadbać o trwały efekt. Nawierzchnia z kostki jest praktyczna, estetyczna, komfortowa w użytkowaniu i może być trwała. Ważne jest, jaka kostka brukowa zostanie wybrana. Kluczowe dla trwałości efektu są także układanie oraz pielęgnacja kostki.

Jaką kostkę brukową wybrać

Istotny jest przede wszystkim wybór odpowiedniej grubości kostki. Zbyt cienka na podjeździe szybko uległaby zniszczeniu. Zaleca się, by miała 6 cm grubości. Taka wytrzyma ciężar każdego samochodu osobowego. Dla obszarów, na których jest tylko ruch pieszy, kostka chodnikowa może mieć 4 cm. Są jeszcze inne cechy kostki, jak kształt i wielkość, ale dla trwałości nawierzchni nie mają one znaczenia.

Znaczenie może mieć natomiast kolor. Wybór jasnej kostki na podjazd jest nieco ryzykowny. Chodzi też o względy estetyczne. Jeśli wybierze się kolor, który przestanie się podobać, to może pojawić się chęć wymiany nawierzchni. Wybór koloru musi być więc przemyślany, tym bardziej, jeśli jest on oryginalny i zarazem wyrazisty. To właśnie przy intensywnych barwach często przechodzi się od zachwytu do niechęci.

Kostka betonowa – układanie oraz pielęgnacja

Nieprawidłowo ułożona nawierzchnia z kostki będzie ulegać zniszczeniu. Trzeba przygotować teren pod nią. Nie jest to trudne, ale niczego, co niezbędne, nie można zaniedbać. Ważne jest też, by płyty chodnikowe czy kostka były zabezpieczone krawężnikami. Kładzie się je nie tylko dla estetyki, ale właśnie dla zadbania o trwałość tak wyłożonego obszaru.

Dla zatroszczenia się o trwałość konieczna jest także pielęgnacja. Kostkę warto przemywać wodą pod ciśnieniem. Szczeliny nie mogą być porośnięte przez roślinność. Jeśli pojawią się trawa czy mech, to trzeba je usunąć tak, by nie uszkodzić kostki. Co najmniej raz na kilka lat kostka brukowa musi zostać zaimpregnowana. Dzięki temu staje się odporniejsza na zabrudzenie i zachowuje swój kolor.

Ważne są już dwa początkowe etapy, czyli wyboru i kładzenia kostki. Warto trochę namysłu przy wyborze. Ułożenie kostki musi być prawidłowe. Później pozostaje tylko o nią dbać.