Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

Środa 18 lutego 2015, przez mariuszc

Basen to miejsce, z którego korzystać może każdy. Większość jednostek poza możliwością pływania oferuje także szereg dodatkowych atrakcji, począwszy od jaccuzzi, miejsc przeznaczonych do zabawy w wodzie, a na nauce pływania skończywszy.

Wśród propozycji znaleźć można m.in. naukę pływania dla dzieci. Pozornie wydawać się może, że jest to alternatywa adresowana dla dzieci starszych, potrafiących poruszać się samodzielnie, jednakże rzeczywistość weryfikuje to stwierdzenie dowodząc, że z alternatywy tej bardzo często korzystają już niemowlęta. W tym właśnie momencie pojawia się pytanie, czy kilkumiesięczne dziecko można nauczyć pływania? Oczywisty jest fakt, iż alternatywa ta adresowana jest dla dzieci i ich rodziców. W praktyce oznacza to, że maluch uczestniczy w zajęciach razem z rodzicem lub rodzicami. Zajęcia prowadzi instruktor pływania, posiadający odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne do pracy z małymi dziećmi.

Analizując tę kwestię należy podkreślić, że nauka pływania dla dzieci w rzeczy samej ma zupełnie inny charakter aniżeli w przypadku osób dorosłych lub młodzieży. Pierwszym krokiem jest przygotowanie dziecka do obcowania z wodą oraz umiejętność odpowiedniego utrzymywania się na powierzchni wody. Istotna funkcję na tej płaszczyźnie odgrywa prawidłowa koordynacja rąk i nóg. Fakt ten wynika przede wszystkim z tego, że mięśnie kończyn górnych i dolnych biorą udział w procesie pływania. Nauka pływania dla dzieci ma przede wszystkim charakter zabawy. Inaczej rzecz ujmując, dzieci, wykorzystując szereg rozwiązań wykonanych z delikatnej i bardzo lekkiej pianki, uczą się obcowania z wodą oraz pływania. Pomagają im w tym rodzice, których obecność jest wskazana i niezastąpiona, nie mniej jednak należy pamiętać, że rodzice nie powinni wyręczać dziecka w wykonywaniu kolejnych ćwiczeń.

Nauka pływania dla dzieci to proces wieloetapowy, należy jednak pamiętać, że każde dziecko ma inne możliwości i potrzeby, dlatego też każde dziecko powinno być traktowane indywidualnie.