Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Najbardziej oryginalne muzea w Polsce

Najbardziej oryginalne muzea w Polsce

Czwartek 29 października 2015, przez admin

Jakie jest pierwsze skojarzenie z muzeum? Eksponaty, w dodatku stare i zakurzone. Otóż nie zawsze tak jest. Istnieją wyjątki i to nie byle jakie. Jeżeli zatem znudziły Ci się już tradycyjne obiekty tego typu i masz dość słuchania o faktach historycznych, królach i dynastiach prezentujemy kilka miejsc, które całkowicie odmienią Twoje myślenie na temat muzeum!

  1. Muzeum Żaby

Choć nazwa brzmi błaho, za tym przedsięwzięciem kryje się pewien cel. Mianowicie eksponaty znajdujące się w Muzeum Żaby mają przybliżyć zwiedzającym ideę ochrony płazów oraz wszelkich działań, jakie zostaną podjęte lub jakie już podjęto w tym celu. W chwili obecnej można tam zobaczyć ponad 3000 eksponatów wykonanych z przeróżnych materiałów od drewna, przez metal czy plastik na gumie kończąc. Płazy zatopione w formalinie, znaki drogowe, przybory kuchenne, mydelniczki, skarbonki, maskotki, broszki i wiele innych przedmiotów pochodzących z około 20 krajów i 6 kontynentów. Ważne tylko, żeby każdy miał bezpośredni lub pośredni związek z żabą.

  1. Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli

„Wejście do toalety tylko za okazaniem książeczki zdrowia”, „Nie rzucaj młotkiem będąc na rusztowaniu”, „Rolniku, daj krowie, krowa da Tobie!”, „Zwracaj poprzednikowi to co zepsuł”- takie sformułowania niektórym nie mówią nic, dla innych z kolei są zabawnym wspomnieniem. Te i więcej przykładów można znaleźć w niepowtarzalnym Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku. Znajduje się tam kolekcja ponad 300 tabliczek ostrzegawczych, informacyjnych i propagandowych z czasów socjalizmu. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami.

  1. Muzeum Zapałek

Kolejnym niebanalnym obiektem jest Muzeum Zapałek w Częstochowie. Warto tam zajrzeć, choćby dlatego, że należy ono do nadal działającej fabryki zapałek. Można swobodnie przyjrzeć się procesowi ich powstawania od podstaw. Ponadto muzeum posiada ekspozycję na dwóch salach wystawowych, gdzie znaleźć można m.in. pudełko z nadrukiem słynnego, czarnego kota. Jest to jedyny w Europie czynny obiekt tego typu oraz numer 1 na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Muzeum zapałek

  1. Muzeum Dobranocek PRL-u

To chyba najbardziej sentymentalne muzeum na naszej liście. Wszystkie osoby dorastające w czasach PRL-u właśnie tutaj mają niepowtarzalną okazję wrócenia pamięcią do swoich najmłodszych lat. Wśród ponad 2500 przedmiotów na pewno znajdzie się choć jedna charakterystyczna rzecz dla każdego. Znajdują się tam m.in. folie z kadrami, przedmioty codziennego użytku, plakaty, gry planszowe, płyty winylowe, opakowania po gumach balonowych „Bolek i Lolek” czy batonikach „Maja”. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych Miś Coralgol, Miś Uszatek oraz Plastusiowy Pamiętnik. Oczywiście nie tylko osoby pamiętające czasy PRL-u powinny odwiedzić to muzeum. Wszyscy, którzy chcą poznać ówczesne zwyczaje i kulturę są tu mile widziani.

  1. Muzeum Guzików

Czy guzik Wisławy Szymborskiej, Marka Edelmana, Jaśka Meli albo gen. Władysława Sikorskiego różni się czymkolwiek od zwykłego guzika? Sprawdzić to można w Łowiczu, gdzie znajduje się pokaźna kolekcja tego małego, ale jakże niezbędnego elementu odzieży. To także niepowtarzalna okazja do zobaczenia oryginalnej spinki do koszuli Stanisława Witkacego oraz „guzika stanu wojennego”. Ponadto jest to prawdopodobnie najmniejsze muzeum na świecie- zbiory mieszczą się w XIX wiecznej walizce.

  1. Muzeum Gwizdka w Gwizdałach

Kolejnym wyjątkowym muzeum jest Muzeum Gwizdka zapoczątkowane przez warszawskiego kolekcjonera, pana Witolda Tchórzewskiego. Mężczyzna na rzecz obiektu podarował 52 gwizdki. Z czasem kolekcja powiększyła się do ładnych kilku tysięcy, pośród których znaleźć można m.in. gwizdki od czajników, piszczałki, flety, okaryny, gwizdki policyjne, wojskowe, sportowe, a nawet drewniane w kształcie zwierząt lub odpustowe koguty z gliny. Warto odwiedzić to miejsce, choćby po to, żeby dowiedzieć się jak różne mogą być gwizdki, być może znajdą się takie, o których istnieniu wcześniej w ogóle nie mieliśmy pojęcia.

  1. Muzeum Pijaństwa

Muzeum Pana Jana Konstantego Majewskiego w Gołębiu to jedyne miejsce dające możliwość przyjrzenia się wszelkiego rodzaju butelkom, kufom, kieliszkom itp. Mają one przeróżne wielkości, kolory i kształty np. znajdziemy tam butelki w kształcie zwierząt, gadżetów sportowych, części ciała, instrumentów muzycznych, postaci historycznych czy bohaterów z bajek. Miejsce to ma zachęcać do rozmowy na temat kultury picia. Co ciekawe w tym samym budynku funkcjonuje także drugi obiekt- Muzeum Nietypowych Rowerów, gdzie można spróbować swoich sił w jeździe na niecodziennych rowerach, takich jak: rowery poziome czy cyrkowe. Młodsi uczestnicy wycieczki mogą pojeździć na galopujących rowerach, a rodzice- osobiście przewieźć swoje pociechy np. rikszą.

Zarówno miłośnicy historii, zwierząt czy PRL-u jak i osoby poszukujące nietuzinkowych miejsc znajdą coś intrygującego dla siebie w wymienionych przez nas muzeach. Są oryginalne, potrafią rozbawić ale i zadziwić. Z pewnością będą świetnym uatrakcyjnieniem wyjazdu. Czy nadal uważasz, że muzeum to tylko miejsce pełne nudnych, zakurzonych eksponatów?