Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Na ile skuteczne są tabletki na odchudzanie?

Na ile skuteczne są tabletki na odchudzanie?

Piątek 4 września 2015, przez admin

Nie masz takiego wrażenia, że w odchudzaniu łatwo zejść na manowce? Dzieje się tak dlatego, że nie zazwyczaj działamy bez przygotowanego planu, a taki plan jest praktycznie jedynym narzędziem, które może utrzymać w ryzach ludzką słabą - silną wolę. Po kilku nieudanych, samodzielnych próbach sięgamy po pierwsze z brzegu tabletki na odchudzanie, łudząc się, że ich cudowne działanie odchudzi nas natychmiastowo, zastępując dietę i aktywność fizyczną.

Tymczasem nawet skuteczne tabletki na odchudzanie są tak naprawdę tabletkami wspomagającymi ten proces. Wystarczy przyjrzeć się etykietom najpopularniejszych, a właściwie nawet wszystkich produktów dostępnych na rynku. Żaden poważny producent suplementów na odchudzanie nie deklaruje, że jego preparat odchudza. Wszyscy natomiast informują nas o tym, że ich produkty są jedynie dodatkami do diety i aktywności fizycznej.

Skuteczne tabletki na odchudzanie należałoby raczej zdefiniować jako suplementy, które pomogą nam zapanować nad mechanizmami, za których przyczyną tyjemy i usprawnić procesy, które pozwolą nam schudnąć. Jednym słowem skuteczne tabletki na odchudzanie są skuteczne jedynie wtedy, gdy wiemy, gdzie tkwi problem (wolny metabolizm, insulinoodporność, zwiększony apetyt) i sami robimy coś w celu pozbycia się zbędnych kilogramów.

Jakie tabletki na odchudzanie warto stosować?
Na pewno nie takie, które wywołują sztuczne, narkotyczne efekty tj. na przykład wyraźnie podnoszą ciśnienie, przyspieszają pracę serca i intensywnie oddziałują na organy wewnętrzne - one są niebezpieczne. Ich stosowanie prowadzi często do uzależnień, a nawet jeśli tabletki te nie uzależniają, to mogą przyczynić się do uszkodzenia lub wywołania dysfunkcji w pracy niektórych organów.

Wśród tych środków znajduje się meridia i specyfiki dostępne jedynie na receptę albo leki, które kupujemy pokątnie w nieautoryzowanych i niesprawdzonych źródłach.

Bezpieczne są jedynie te tabletki, które dostępne są bez recepty, których skład znamy i możemy je dostać w normalnej sprzedaży: aptekach, drogeriach, dobrych i sprawdzonych sklepach internetowych, przy czym w pełni bezpieczne są jedynie wtedy, gdy stosujemy się do zaleceń producenta. To zazwyczaj tabletki, których skład bazuje na naturalnych składnikach: błonniku pozyskiwanym z roślin, minerałach takich, jak chrom. Które, tak czy inaczej, dostarczamy sobie w diecie, czy wyciągach z różnych, niejednokrotnie dosyć egzotycznych roślin. Tabletki mogą mieć formę czystych preparatów tj. stworzonych z jednego składnika bądź preparatów mieszanych zawierających kilka lub kilkanaście substancji aktywnych pozyskiwanych z różnych źródeł (np. różnych roślin lub zwierząt).

Mniej i bardziej skuteczne tabletki na odchudzanie najogólniej możemy podzielić na preparaty niwelujące uczucie głodu, środki poprawiające metabolizm, przyspieszające spalanie tłuszczu i blokujące przyswajanie tłuszczów lub węglowodanów.

Do grupy pierwszej, czyli substancji hamujących apetyt lub dających uczucie sytości (nazywa się je supresantami apetytu) zaliczamy między innymi błonnik, chrom.
W grupie drugiej, czyli wśród środków poprawiających metabolizm znajdą się między innymi wyciągi z ziół i herbat – na przykład substancje pozyskiwane z zielonej herbaty.
Spalanie tkanki tłuszczowej, ale jedynie w połączeniu z przynajmniej odrobiną aktywności fizycznej (a im więcej ćwiczeń tym lepiej) przyspiesza między innymi L-karnityna.
Z kolei przyswajanie tłuszczów blokuje chitosan i ponownie błonnik, który spożyty rano jest w stanie przyblokować mechanizmy wchłaniania tłuszczów i węglowodanów przez okres większości dnia.

Czy wszystkie tabletki na odchudzanie są skuteczne?
Większość naturalnych preparatów to preparaty bezpieczne pod warunkiem spożywania ich ściśle zgodnie z zaleceniami producenta, ich skuteczność natomiast zależy od wielu czynników, a głównie od naszego organizmu. Doskonałym, wręcz jaskrawym przykładem jest chrom, który u jednych osób bardzo skutecznie ogranicza apetyt, eliminuje nawet chęć na słodycze, podczas gdy u innych trudno zaobserwować takie efekty. Podobnie jest z zieloną herbatą czy preparatami na bazie jagody Acai – bardzo wiele zależy od naszych indywidualnych uwarunkować.

Te naturalne wspomagacze nie są na tyle drogie, by nie było warto wypróbować ich działania. A sięgając po nie, zyskujemy pomoc i dodatkową motywację. Wiele z nich, nawet jeśli nie pomoże nam w odchudzaniu sensu stricto, na pewno wspomoże procesy oczyszczania organizmu z toksyn i dostarczy nam przynajmniej kilku ważnych składników, które powinny znaleźć się w naszej diecie.