Internetowy poradnik

Strona główna > Zwierzęta > Na czym polega i jak przebiega chipowanie zwierząt

Na czym polega i jak przebiega chipowanie zwierząt

Czwartek 29 marca 2018, przez admin

Na czym polega i jak przebiega chipowanie zwierząt

Czipowanie – co to takiego?

Czipowanie to metoda, którą stosuje się zarówno u psów, jak i kotów. Szczególnie właściciele rasowych zwierząt powinni zadbać o ich zaczipowanie, gdyż są one szczególnie narażone na kradzież. Czip jest niewielkim elementem mającym postać szklanej kapsułki z mikroprocesorem umieszczonym w jej wnętrzu. To właśnie na nim zakodowane są wszystkie informacje na temat zwierzęcia oraz dane kontaktowe i adres jego właściciela. Zakładaniem chipów zajmują się weterynarze, np. w lecznicy weterynaryjnej 24h na Ursynowie.

Samo czipowanie jest bardzo prostym zabiegiem, który polega na wprowadzeniu za pomocą strzykawki czipa, który wszczepia się zwierzęciu w szyję lub w okolice łopatki. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny dla zwierzaka i trwa jedynie około minuty. Jego wykonywaniem zajmuje się większość gabinetów weterynaryjnych. Samo czipowanie nie wywołuje także żadnych efektów ubocznych i jest w pełni bezpieczne dla czworonoga. Jeśli więc szczególnie leży nam na sercu dobro i bezpieczeństwo naszego zwierzaka, warto zadbać o jego zaczipowanie. W razie ucieczki czy zagubienia zwierzęcia może być on bowiem szybko zidentyfikowany i oddany z powrotem w nasze ręce.

Ile kosztuje czipowanie i czy jest obowiązkowe w Polsce?

Czipowanie wykonywane w gabinecie weterynaryjnym jest niedrogim zabiegiem, a jego koszt oscyluje w granicach 100 zł. Zważając jednak na korzyści, jakie daje nam jego wykonanie, taki wydatek jest naprawdę symboliczny. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, kiedy nasz ulubieniec oddala się od domu i nie możemy go znaleźć. Kiedy posiada on wszczepiony czip, możemy mieć pewność, że w ciągu kilku dni zwierzę zostanie odnalezione i będziemy mogli zabrać je do domu. Warto wiedzieć, że w Polsce nie ma obowiązku czipowania zwierząt domowych. Powinniśmy się jednak zdecydować się na przeprowadzenie tego zabiegu, gdyż na terenie Unii Europejskiej wszystkie zwierzaki muszą obowiązkowo posiadać czip. Jeśli więc wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje z naszym czworonogiem, musi on być koniecznie wyposażony w czip. Zabieg czipowania jest więc niezbędny, aby zwierzę mogło otrzymać paszport, który będzie uprawniał nas do jego przewiezienia do innego kraju europejskiego.