Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę pożyczki?

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę pożyczki?

Środa 18 lipca 2018, przez admin

Zaciągnięcie pożyczki to dzisiaj żaden problem – możemy wnioskować o nią nawet całkowicie przez internet. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę wtedy, gdy podpisujemy umowę pożyczkową?

Pożyczki pozwalają nam na szybkie podreperowanie domowego budżetu, gdy brakuje nam pieniędzy pod koniec miesiąca, ale również dzięki nim możemy realizować większe decyzje zakupowe.

 

Aktualnie do wyboru mamy wiele pożyczek bankowych i pozabankowych, na przykład takich jak szybka pożyczka przez internet od GetBucks. Uzyskanie pożyczki także nie jest żadną trudnością – możemy załatwić wszystko bez dostarczania szeregu dokumentów, a nawet bez wychodzenia z domu. Nigdy jednak nie powinniśmy podpisywać umowy pożyczkowej bez jej wcześniejszego przeczytania.

 

Jakie informacje zawiera umowa pożyczki?

W umowie pożyczkowej znajdziemy wszystkie kluczowe informacje dotyczące pożyczki, w tym między innymi takie jak:

 

  • dane strony umowy
  • rodzaj pożyczki
  • wysokość pożyczki
  • okres spłaty pożyczki
  • koszty pożyczkowe, w tym oprocentowanie, prowizja i inne
  • termin spłaty pożyczki
  • sposób spłaty pożyczki
  • postępowanie w przypadku braku spłaty pożyczki
  • dodatkowe informacje, na przykład możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki

 

Do umowy pożyczkowej często dodane są także załączniki, na przykład tabele opłat, które zawierają informacje o kosztach pożyczkowych, w tym o odsetkach oraz kosztach monitów w razie opóźnienia spłaty pożyczki.

 

Zatem w umowie znajdziemy wszystkie informacje, które dotyczą wybranej przez nas pożyczki. Warto więc zapoznać się z nimi, abyśmy mieli świadomość tego, na jaką ofertę się decydujemy.

 

Co zrobić w razie wątpliwości?

Aktualnie umowy pożyczkowe konstruowane są w większości przypadków tak, że odczytanie ich zapisów nie jest skomplikowane, na przykład wtedy, gdy jest to szybka pożyczka przez internet od GetBucks, możemy łatwo dowiedzieć się z niej wszystkiego, co najważniejsze.

 

Jeśli jednak mamy wątpliwości dotyczące konkretnych zapisów umowy, możemy zwrócić się do pracownika banku albo firmy pozabankowej w celu ich wyjaśnienia. Możemy również zapytać bliskich albo skorzystać z forów internetowych poświęconych pożyczkom. Pomocą służą nam także kancelarie adwokackie i kancelarie radców prawnych.