Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Lokaty - korzyści i zyski

Poniedziałek 30 grudnia 2013, przez abtarasew

Szeroka oferta bankowa w zakresie lokat stwarza możliwości dostosowania produktu do własnych oczekiwań, jednak wybór wcale nie musi być łatwy, a nietrafione decyzje w rezultacie mogą spowodować niezadowolenie klienta. Lokowanie pieniędzy na procent służy zarabianiu, a na to wpływ ma kilka czynników, którym warto przyjrzeć się bliżej, aby mieć poczucie bezpiecznego ulokowania własnego kapitału.

Oprocentowanie i rentowność lokaty

Najlepsze lokaty charakteryzuje najwyższe oprocentowanie. To ono jest wskaźnikiem, na który przede wszystkim należy zwracać uwagę. Produkty bankowe oprocentowane wysoko dają klientom możliwość solidnego zarobku. Wszystko jednak zależy od kwoty zdeponowanej, bowiem od niej będzie wyliczany procent zysku. Warto zatem wybierać lokaty bankowe z możliwie najwyższym oprocentowaniem, jednak należy to robić w oparciu o inflację. Tylko oprocentowanie powyżej inflacji daje możliwość realnie zarobić, każde inne jest złudne i w rzeczywistości uzyskiwane odsetki tracą na wartości.

Oprocentowanie stałe i zmienne

Równie ważnym czynnikiem oprócz oprocentowania lokat jest także to, czy ma ono wartość stałą czy zmienną. W przypadku tej pierwszej można liczyć na zysk bez zbędnego ryzyka, gdyż wartość oprocentowania jest ustalona z góry, nie zmienia się i wobec tego klient może liczyć na stały jednakowy zysk przez cały okres lokowania kapitału. Oprocentowanie zmienne zależy od wahania stóp procentowych ogłaszanych przez NBP i to od tej wartości wyliczany jest zysk z lokaty, który poprzez zmieniające się stopy procentowe nie musi być równomierny. Często oprocentowanie zmienne występuje w produktach łączących lokaty bankowe z funduszami inwestycyjnymi.

Kapitalizacja odsetek

Istotnym kryterium wyboru najlepszej lokaty oprócz wysokości oprocentowania i jego rodzaju, jest także częstotliwość kapitalizacji odsetek. To nic innego jak dopisywanie do zdeponowanych środków wypracowanych odsetek, aby zwiększyć tym samym podstawę od jakiej naliczane będą kolejne odsetki. Im częstsza kapitalizacja, tym więcej pozwoli zarobić, zatem warto zwracać uwagę także na ten czynnik.

Lokaty krótko i długoterminowe

Podstawową kwestią lokowania funduszy jest zasada, by nigdy nie inwestować całości kapitału mając na uwadze utrudniony dostęp do zdeponowanych pieniędzy, oraz nieprzewidziane i nagłe wydatki. Klienci banków mają do wyboru lokaty krótko i długoterminowe, lecz w przypadku tych drugich należy wiedzieć, że ewentualne wycofanie pieniędzy z rachunku może skutkować częściowym a nawet całkowitym przepadkiem odsetek. Warto więc dobrze zastanowić się nad długością inwestycji, a żeby nie tracić dostępu do lokowanych funduszy, lepiej wybrać lokatę spośród produktów krótkoterminowych.