Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Na co uważać przy zakupach w internecie?

Na co uważać przy zakupach w internecie?

Piątek 5 maja 2017, przez admin

Polacy bardzo często kupują przez internet. W sieci możemy szybko i wygodnie kupić niemalże wszystko oraz korzystać z różnego rodzaju usług on-line, za które też możemy zapłacić od ręki. Kupowanie on-line zasadniczo nie jest niebezpieczne – wszystko zależy jednak od nas, ponieważ bez podstawowej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w sieci jesteśmy bardziej narażeni na oszustwa!

Płacenie przez internet jest bardzo komfortowe, ponieważ wszystko możemy załatwić na swoim komputerze, a nawet telefonie komórkowym. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie każdy przelew on-line jest bezpieczny, a zdarza się, że poprzez swoje zachowania możemy być nawet narażeni na wykradzenie danych konta bankowego lub kart, a w konsekwencji na utratę pieniędzy. Na co musimy uważać?

 

Wybieraj bezpieczne systemy płatności

Najlepiej, by sklep, w którym chcesz zrobić zakupy, oferował opcję zapłaty przez specjalny system płatności, na przykład Blue Media (bm.pl). Wtedy nie tylko przelew będzie właściwie zabezpieczony, ale i wygodniejszy, ponieważ będziemy musieli tylko potwierdzić jego wykonie – formularz będzie wypełniony automatycznie.

 

 Co więcej, informacja o przelewie będzie od razu przekazana do odbiorcy, więc ten będzie mógł zacząć natychmiast realizację zamówienia.

 

Uważaj na fałszywe e-maile

Gdy kupujesz coś przez internet lub masz konto bankowe on-line, możesz narazić się na wykradzenie danych. Phishing, ponieważ tak nazywana jest ta metoda oszustwa, polega na podszywaniu się przestępcy pod inną osobę albo instytucję w celu wyłudzenia danych, na przykład logowania do banku lub szczegółów karty kredytowej.

 

Zwykle phishing polega na przesyłaniu do różnych osób e-maili z prośbą o podanie danych – wiadomości przypominają te wysyłane przez banki, operatorów telefonii komórkowej, serwisy aukcyjne czy kurierów. Gdy klikniemy na link, będziemy poproszeni o podanie danych, czego absolutnie nie powinniśmy robić. Firmy i instytucje nigdy nie proszą o ich podanie!

 

Jeżeli chcesz robić zakupy bezpiecznie, wybieraj sprawdzone sklepy i systemy płatności, na przykład bm.pl. Masz wtedy pewność, że nie narażasz się na niebezpieczeństwo!