Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Na Krywań

Na Krywań

Narodowa góra Słowaków

Niedziela 1 czerwca 2014, przez natatry

Krywań jest narodową górą Słowaków. To obowiązkowy punkt wycieczek wielu turystów. Będąc w Tatrach słowackich koniecznie musimy go odwiedzić.

Mimo, iż trasa nie jest trudna technicznie, to wymaga dobrej kondycji, gdyż będziemy musieli pokonać ponad 1300 m przewyższenia. Jednak przepiękne widoki, które oferują nam Tatry Słowackie z pewnością wynagrodzą nasz trud.

Wycieczkę rozpoczynamy przy parkingu Trzy Źródła. Podążamy do ruin schroniska, skąd odbiegają szlaki zielony i czerwony (Magistrala Tatrzańska) w stronę Szczyrbskiego Jeziora. Idziemy w lewo i dochodzimy do zabudowań leśniczówki. Zielonym szlakiem kierujemy się w prawo w stronę Gronika. Pomiędzy kosodrzewiną, dużymi zakosami wchodzimy na grzbiet Gronika, skąd możemy dostrzec wierzchołek szczytu. To oczywiście Krywań, symbol gór po stronie Słowackiej.

Za grzbietem szlak prowadzi w stronę Wielkiego Żlebu Krywańskiego. Gdy dochodzimy w okolice Małego Krywania, spotykamy po prawej stronie szlak niebieski, którym rozpoczynamy ostatni etap podejścia. Po prawej stronie roztaczają się przepiękne widoki na szczyty Tatr Wysokich oraz na Dolinę Ważecką. Po chwili, po piarżystym zboczu docieramy na Krywań. Stanowi on doskonały punkt widokowy na Tatry Wysokie oraz Zachodnie.

Zejście z Krywania rozpoczynamy „po śladach” - czyli tą samą trasą, którą na niego dotarliśmy. Dochodzimy do rozstaju pod Małym Krywaniem i wybieramy niebieski szlak, który prowadzi w dół ponad Wielkim Żlebem Krywańskim. Kierujemy się w lewo i schodzimy w dół wśród kęp kosodrzewiny. Następnie wchodzimy w las i schodzimy przez Jamy. Po pewnym czasie docieramy w pobliże Jamskiego Stawu, gdzie napotykamy szlak znakowany na czerwono, skręcamy w lewo i poruszamy się granicą lasu do wiatrołomów. Mimo, iż trasa jest dość ponura to widoki na słowackie Podtatrze są wspaniałą rekompensatą.

Trzymamy się cały czas czerwonego szlaku. Po pewnym czasie, od strony lewej, dołącza żółty szlak z Doliny Furkotnej. Docieramy do pierwszych zabudowań Szczyrbskiego Jeziora, przechodzimy nad staw, a następnie do centrum osady, gdzie kończy się nasza wycieczka.