Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Na Kasprowy Wierch inaczej

Na Kasprowy Wierch inaczej

Poniedziałek 5 maja 2014, przez natatry

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polskich Tatrach. Jednak jeżeli chcemy na niego wjechać za pomocą kolejki linowej musimy się przygotować na odstanie kilku godzin w niebotycznie długiej kolejce. Czy warto marnować dzień na czekaniu? Oczywiście, że nie! Zwłaszcza, że istniej alternatywa w postaci niezbyt męczącej pieszej wycieczki, dzięki której będziemy mogli podziwiać przepiękne widoki i panoramy.

Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach. Od placu, na którym parkują busy idziemy w lewo. Następnie skręcamy na kamienistą drogę, która biegnie wzdłuż zabudowań do rozstaju szlaków. Wybieramy szlak znakowany na zielono i kierujemy się w las. Skręcamy w lewo i idziemy szeroką Kasprową Doliną w kierunku Myślenickich Turni. W prześwitach między drzewami możemy podziwiać piękne widoki i mijający nas co jakiś czas wagon kolei linowej na Kasprowy Wierch.

Po osiągnięciu Myślenickich Turni przy których mijamy budynek pośredniej stacji kolejki schodzimy z drogi i rozpoczynamy podejście dosyć szeroką grzędą oddzielającą Kasprową Dolinę od Doliny Goryczkowej. Szlak powoli zaczyna piąć się stromo w górę i wkrótce opuszczamy las. Droga prowadzi coraz bardziej stromo w górę. Mijamy budynek górnej stacji wyciągu narciarskiego z Doliny Goryczkowej i po pokonaniu krótkiego acz stromego podejścia znajdujemy się już na szczycie. Mamy teraz możliwość zobaczenia cudownej panoramy Tatr z Kasprowego Wierchu i możemy nacieszyć oczy wspaniałym widokiem na rozległy masyw Tatr.

Z Kasprowego możemy zjechać kolejką, co znacznie skróci nam czas wycieczki lub wybrać drugą opcję powrotu do Kuźnic przez Dolinę Gąsienicową.

Jeśli wybierzemy wariant drugi to z Kasprowego Wierchu kierujemy się na Suchą Przełęcz. Następnie, żółtym szlakiem trawersujemy zbocza Beskidu. Ścieżka jest szeroka, kamienista ale bardzo wygodna. Po niezbyt długim ale miejscami stromym zejściu mijamy dolną stację wyciągu narciarskiego. Stamtąd trasa biegnie już łagodniej.

Docieramy do Hali Gąsienicowej z której również roztacza się wspaniała panorama na tatrzańskie szczyty. Możemy wstąpić do Schroniska Murowaniec, aby odpocząć. Stamtąd podchodzimy w górę przechodząc obok sławnej Betlejemki. Dalej rozpoczynamy podejście na Karczmisko, z którego dochodzimy do Przełęczy między Kopami. Następnie kierujemy się w prawo szlakiem znakowanym na niebiesko trawersującym zbocza Wielkiej Kopy Królowej. Dalej zmierzamy w stronę grzbietu, który odgranicza Dolinę Jaworzynki i Dolinę Olczyską, schodzimy łagodnie w dół lasem aż do samych Kuźnic.