Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe

Co warto o nich wiedzieć?

Czwartek 25 września 2014, przez aliz

Coraz popularniejsze w ostatnim czasie myjki ciśnieniowe są urządzeniami bardzo praktycznymi, które ułatwiają utrzymanie porządku w domu i ogrodzie. Są pomocne przy myciu samochodu czy też chodników przed domem. Przed zakupem myjki trzeba jednak dobrze zastanowić się nad własnymi potrzebami, by następnie wybrać właściwy model.

Myjki ciśnieniowe do prac domowych i profesjonalnych
Na początku musimy zastanowić się, do jakich prac będziemy wykorzystywać kupioną myjkę. Czy będziemy używać jej profesjonalnie, czy od czasu do czasu podczas przydomowych porządków, takich jak mycie chodników w ogrodzie, czyszczenie podjazdu, tarasu, oraz pojazdów, jak rower, motocykl, skuter czy samochód. Nie bez znaczenia jest ilość i częstotliwość pracy z myjką. Do pracy ciągłej i długotrwałej nadają się droższe, profesjonalne myjki. Myjek przeznaczonych do użytku domowego używać można również codziennie, ale jedynie w cyklach kilkunastominutowych. Trzeba więc wykonywać pracę etapami i robić przerwy, by nie przegrzać urządzenia.

Dobór myjki do rodzaju usuwanych zabrudzeń
Kolejnym ważnym kryterium przy wyborze myjki jest rodzaj zabrudzeń, jaki będziemy chcieli usuwać. Będzie to miało znaczenie przy wyborze istotnego parametru, jakim jest ciśnienie wody, płynącej z dyszy myjki. Musimy więc wiedzieć, czy będziemy zmywać tylko kurz, pył oraz błoto, czy też plamy po smarach i olejach oraz mchy i porosty. Zasada jest tutaj prosta, im większe będzie ciśnienie wody, tym większy i trudniejszy brud uda nam się usunąć. Musimy tylko pamiętać, że za wysokie ciśnienie nie tylko zmyje brud, ale może też uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Dlatego musimy być ostrożni.
Profesjonalne myjki ciśnieniowe, których używa się w przypadku silnych zabrudzeń i na większych powierzchniach, mają ciśnienie do 500 bar. Wykorzystuje się je do czyszczenia kostki brukowej, czy też elewacji budynków. Bez problemu usuwają mech, drobne chwasty, kępki traw, plamy oleju oraz wyjątkowo trudne do zmycia ślady po oponach. Ciśnienie myjek przeznaczonych do domowego użytku nie przekracza 150 bar, co w zupełności wystarczy do prac w ogrodzie.

Ważny element - głowica pompy
Wybierając myjkę ciśnieniową należy zwrócić uwagę głowicę pompy. Element ten może być wykonany z mosiądzu, aluminium lub też tworzywa sztucznego. To właśnie od materiału, z jakiego pompa i głowica są wykonane, zależy trwałość i wytrzymałość urządzenia podczas eksploatacji. Za najskuteczniejszą uchodzi pompa metalowa, a za najbardziej trwałe – głowice mosiężne, które znajdziemy przede wszystkim w myjkach profesjonalnych.

Osprzęt myjki ciśnieniowej
Podstawowym osprzętem, w jaki wyposażone są myjki ciśnieniowe, są takie elementy, jak lanca, dysza, pistolet oraz przewód ciśnieniowy, czyli mówiąc potocznie – wąż. Osprzęt myjek „domowych” wykonany jest najczęściej z tworzywa sztucznego.
Do myjek profesjonalnych dokupić można osprzęt dodatkowy, taki jak między innymi zestaw do piaskowania, zestaw do czyszczenia kanalizacji, jak i specjalistyczne dysze pianowe, wielostrumieniowe i turbo czy też obrotowe szczotki. Osprzęt ten wykonany jest najczęściej ze stali, mosiądzu i odpornej na olej gumy, która chroni wąż przed przetarciami i różnego rodzaju deformacjami.

Sprawdź ofertę myjek ciśnieniowych na Agito: http://www.agito.pl/narzedzia-ogrodowe/myjki-cisnieniowe/2314.html