Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Moda na zdrowie, czyli soki owocowo-warzywne

Moda na zdrowie, czyli soki owocowo-warzywne

Piątek 7 września 2018, przez admin

Z całą pewnością, możemy już mówić o modzie na zdrowie. Coraz bardziej cenimy sobie zdrowy, aktywny tryb życia i coraz więcej osób stara się w możliwie jak najbardziej racjonalny sposób się odżywiać.

Zdajemy sobie sprawę z prawdziwości powiedzenia "jesteś tym, co jesz" i coraz częściej dużo większą wagę przywiązujemy do tego co i jak jemy. Zdrowe nawyki żywieniowe to zazwyczaj jedna z największych zmian na plus, jakie można przeprowadzić w swoim życiu. Wiele osób właśnie od zmiany diety zaczyna cały program zmiany osobistej.

Soki owocowo-warzywne i ich wpływ na nasze zdrowie

Od dawna mówi się o tym, że aby naprawdę zdrowo się odżywiać, powinniśmy codziennie spożywać 5 porcji owoców i warzyw, przy czym proporcja warzyw do owoców powinna wynosić 3:2. Nawet osoby, które niespecjalnie przepadają za niektórymi owocami mogą z powodzeniem przygotować sobie soki owocowe-warzywne wykorzystując do tego warzywa i owoce w określonej proporcji. Wykorzystując blendery, sokowirówki lub najlepiej wyciskarki do soków każdy może dziś samodzielnie przygotować sobie zdrowie i pożywne napoje. Każdy, kto ma problem z jedzeniem surowych warzyw, z pewnością znajdzie przepis na owocowo-warzywne "smoothie", które przypadnie mu do gustu.

Rola błonnika w naszej przemianie materii

Warzywa i owoce spożywamy nie tylko ze względu na witaminy i substancje odżywcze, ale przede wszystkim ze względu na błonnik, czyli włókno pokarmowe. Wszystkie substancje wchodzące w skład ścian komórkowych roślin, a których nie jesteśmy w stanie strawić pełnią niezwykle istotną rolę w naszym układzie pokarmowym. Błonnik pokarmowy pomaga lepiej trawić wszystkie pokarmy oraz znacząco poprawia perystaltykę jelit. W sklepach z ziołami dostaniemy nawet specjalne, wzbogacone w wartościowe źródła błonnika mieszanki ziół i nasion.

Stosując nowoczesne wyciskarki do owoców i warzyw możemy uzyskać soki czy tzw. "smoothie" o bardzo wysokiej zawartości błonnika - zarówno jego frakcji rozpuszczalnej, jak i tej, która pozostaje w wodzie nierozpuszczona. Do takich soków możemy również dodawać nasiona i inne preparaty z błonnikiem, jeżeli uznamy to za stosowne. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obecne dziś na rynku wyciskarki do soków projektowane są specjalnie z myślą o możliwie jak najbardziej korzystnym dla naszego zdrowia przygotowaniu soku bogatego w błonnik pokarmowy.