Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Młoty hydrauliczne do ładowarek, koparek i minikoparek.

Młoty hydrauliczne do ładowarek, koparek i minikoparek.

Dobór, zakup i eksploatacja młotów hydraulicznych w koparkach i minikoparkach

Sobota 7 lipca 2018, przez Artsites

Współczesna firma budowlana, aby mieć możliwość efektywnej realizacji prac w zakresie swojej działalności powinna dysponować odpowiednim sprzętem budowlanym. Na chwilę obecną zaś, praktycznie każde działanie w zakresie budownictwa będzie wymagać sprzętu ciężkiego, takiego jak chociażby ładowarki czy też koparki. Mamy tutaj oczywiście sektory budownictwa wolne od zapotrzebowania na tego typu sprzęt ciężki, niemniej jednak firmy ogólnobudowlane, będą musiały w tego typu sprzęt inwestować. Tym bardziej, iż zarówno ładowarki jak i koparki oraz minikoparki, można jeszcze dodatkowo doposażyć w osprzęt taki jak chociażby młoty hydrauliczne, pozwalające na realizację prac wyburzeniowych i nie tylko.

Zakup odpowiedniego młota hydraulicznego.

W pierwszej kolejności trzeba będzie jednak przeprowadzić wnikliwą analizę zapotrzebowania na tego typu sprzęt, bowiem nie każda firma budowlana, musi inwestować w młoty hydrauliczne. Niektóre przedsiębiorstwa, po prostu nie będą tego typu sprzętu potrzebować, toteż inwestycja byłaby zupełnie pozbawiona sensu. Jeśli więc firma nie realizuje jakichkolwiek prac budowlanych, a toku swojej działalności ani razu nie odczuła potrzeby zastosowania tego typu narzędzi, to z całą pewnością nie warto nawet zaprzątać sobie tym zagadnieniem głowy.

Jeśli jednak w toku realizacji wykopów na przykład pod linie wodociągowe, kanalizacyjne, czy też prowadząc podziemne linie energetyczne oraz internetowe, miewała problemy z przeszkodami gruntowymi, może się okazać, iż inwestycja w przykładowo młot do minikoparki może się okazać rozwiązaniem idealnym. Tego typu młot pozwala na skuteczne dostanie się do przeszkody i jej rozkruszenie na drobniejsze kawałki, co z kolei umożliwi jej spokojne usunięcie z gruntu. Niezależnie od tego czy będą to stare konstrukcje betonowe czy też większego sortymentu skały, za pomocą młota do minikoparki z całą pewnością można będzie się ich pozbyć i kontynuować realizację robót.

Dobór odpowiedniego mota hydraulicznego.

Bardzo ważną kwestą jest tutaj właściwy dobór młota do posiadanej maszyny. W każdym przypadku będzie to zupełnie inne narzędzie. Podstawowym kryterium doboru młota do maszyny będzie jej masa całkowita, pozwalająca określić maksymalną energię uderzenia, którą dana maszyna będzie w stanie utrzymać w toku pracy. Jest to bardzo ważną kwestią, bowiem dobór zbyt wielkiego młota do maszyny może doprowadzić do szybkiego wyeksploatowania samego jej ramienia, które w toku pracy młota narażone będzie na zbyt wysoki poziom drgań. Co prawda, nowoczesny młot do ładowarki będzie wyposażony w nowoczesne poduszki polimerowe minimalizujące poziom drgań roboczych przenoszonych na ramię ładowarki, niemniej jednak w dalszym ciągu tego typu drgania przenoszone będą i należy się z tym liczyć.

Eksploatacja młota w ładowarce

Jeśli chodzi o kwestię eksploatacji, to tutaj nie ma w zasadzie niczego nadzwyczajnego. Przede wszystkim, za pomocą odpowiedniego, dostarczonego razem z młotem adaptera, należy przeprowadzić montaż młota na ramieniu maszyny. Po tym, trwającym kilka, kilkanaście minut zabiegu, można w zasadzie przystępować od razu do realizacji prac wyburzeniowych. Razem z młotem dostaniemy z całą pewnością także wymienne groty do różnych zakresów robót, a ich wymiana jest stosunkowo prosta i błyskawiczna. Przebiega w zasadzie tak samo jak w przypadku wymiany grotu lub wiertła w ręcznych maszynach pneumatycznych. Obecnie nie musimy nawet stosować smarowania, bowiem nowe młoty, dostarczane na rynek posiadają już systemy automatycznego smarowania. Jednym słowem, sama eksploatacja młotów hydraulicznych w koparkach, ładowarkach czy też minikoparkach nie nastręcza jakichkolwiek trudności i poradzi sobie z nią z całą pewnością każdy ogarnięty operator tego typu maszyn.