Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Maszyny do produkcji brykietów i ich eksploatacja.

Maszyny do produkcji brykietów i ich eksploatacja.

Środa 31 października 2018, przez Artsites

Współcześnie w kwestii materiałów opałowych, powinniśmy jak najbardziej stawiać na opał ekologiczny. Takim materiałem, wysoce ekologicznym, będzie bez wątpienia brykiet drzewny, którego wytwarzanie jest stosunkowo proste. Co więcej, poza prostotą wytwarzania, będzie to także opał wytwarzany w pewnym sensie z odpadów. Poprzez inwestycję w odpowiednie maszyny do produkcji brykietów, warsztaty stolarskie i tartaki, mogą skutecznie pozbyć się dużych ilości trocin i wiórów. Pozwoli to na osiągnięcie dodatkowego dochodu. Wytworzony brykiet będzie można bowiem sprzedać, bądź też wykorzystać do własnych celów grzewczych.

Maszyny do produkcji brykietów.

Przede wszystkim jednak trzeba będzie przygotować się do produkcji brykietu drzewnego. W pierwszej kolejności trzeba będzie przygotować odpowiednie pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne. Muszą one gwarantować odpowiedni poziom suchości atmosfery. Wilgoć jest tutaj bowiem zdecydowanie najgorszym wrogiem brykietu drzewnego. Będzie ona negatywnie wpływać nie tylko na sam proces produkcji, ale także na późniejsze spalanie brykietu drzewnego.

Jeśli chodzi o maszyny do produkcji brykietów to powinny być one trzymane w pomieszczeniach suchych. W pomieszczeniach szczelnie zabezpieczonych przed wilgocią. Nadmierny jej poziom podczas produkcji będzie osłaniać wiązanie żywiczne brykietów. Chodzi tutaj o to, iż w toku wytwarzania brykietów drzewnych będziemy wyciskać z nich żywicę, która ma za zadnie być lepiszczem do brykietu. Nadmierne ilości wilgoci osłabią tę zdolność. Skutkiem tego wytwarzany brykiet będzie słabo się trzymać. To z kolei znacznie utrudni jego magazynowanie, jak również spalanie. Rozpadający się brykiet będzie się palić szybciej, nie osiągając optymalnych warunków spalania.

Spalanie brykietu drzewnego.

Skoro wspomnieliśmy już o warunkach produkcji brykietu drzewnego, warto także wspomnieć o warunkach jego spalania. Tutaj także najistotniejsza kwestią jest poziom wilgotności brykietu. Jeśli będzie on przekraczać 10%, będziemy mieć do czynienia ze spadkiem jakości opału. Stracimy wartość energetyczną, jak również możemy doprowadzić do uszkodzenia kotła. Mokry brykiet trzeba będzie najpierw osuszyć. Jeśli zbyt wilgotny brykiet trafi do komory spalania spora część energii będzie marnowana na jego osuszenie. Wydzielająca się zaś w trakcie osuszania para wodna będzie osiadać na stalowych elementach kotła i komina, co ostatecznie doprowadzi do korodowania tych elementów. Generalnie rzecz więc ujmując, trzeba tutaj powiedzieć sobie jasno. Brykiet powinien być bardzo suchy, aby osiągnąć odpowiedni poziom efektywności jego spalania. w przeciwnym razie będzie to ekonomicznie kiepskim pomysłem. Lwia część energii będzie marnowana na odparowanie wilgoci. To po prostu będzie generować straty zamiast jakichkolwiek korzyści.