Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Marmur w dekoracji wnętrz

Marmur w dekoracji wnętrz

Poniedziałek 20 kwietnia 2015, przez admin

W ciągu ostatnich kilku lat marmur został zepchnięty na dalszy plan w aranżacji wnętrz. Stało się to głównie za sprawą naszych wyobrażeń o tym materiale dekoracyjnym. Wyobrażaliśmy sobie komnaty pokryte od podłóg po same sufity marmurem, pełne bogactwa i przepychu.

Kolejnym skojarzeniem z marmurem były rzeźby w muzeach, czy też stojące dumnie w salonie babci. Rodziła się zatem myśl, że marmur we wnętrzach, szczególnie nowoczesnych, wyglądałby zbyt elegancko i pompatycznie.

Nic bardziej mylnego. Marmur powraca do łask w świecie aranżacji wnętrz. Jednak kluczem do jego idealnego wykorzystania w naszych domach i mieszkaniach jest zasada używania go w małych dawkach – jako drobne akcenty i elementy wyposażenia, nie w ilościach, które przesadnie rzucają się w oczy. W tym przypadku mniej znaczy lepiej.

Z myślą o swoich wnętrzach możemy wybierać w ciekawej gamie marmurów. Najpopularniejsze jednak są odcienie czerni i bieli. W tym ostatnim przypadku na uwagę zasługuje marmur statuario i calacatta. Różnica pomiędzy tymi rodzajami marmuru jest nieznaczna. Carrara w swoim odcieniu jest bardziej biała niż szara z dużymi żyłkami, które tworzą grube, dominujące wzory. Statuario jest najbardziej szlachetną odmianą marmuru, jaki znaleziono we Włoszech. Delikatne żyłki mogą przybierać barwę zarówno szarości, jak i złota.

Obydwa typy marmuru wykorzystuje się we wnętrzach, głównie kuchennych, jako blat, czy też wypełnienie przestrzeni między szafkami. Mają również swoje zastosowanie jako blaty szafkowe, pod umywalkę i jako okładzina ścienna. Obydwa typy marmuru prezentują się idealnie w salonie jako wykończenie kominka.

To, jak użyjemy marmuru w naszych mieszkaniach, zależy jedynie od nas. Jeśli jednak stać nas na odrobinę luksusu i chcemy, by nasze wnętrza wyglądały pięknie, elegancko, bez nadmiernego przepychu, warto pomyśleć o drobnych detalach wykończeniowych w postaci elementów marmurowych.