Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Marki dobrych win włoskich

Marki dobrych win włoskich

Piątek 1 lipca 2016, przez Marek Konieczny

Traktując o włoskich winach nie będziemy w stanie wyróżnić tego najlepszego. Nawet wymienienie kilku trunków nie rozwiąże nam tego dylematu. Jest tak dlatego, że tych naprawdę dobrych win nie brakuje. Pomijamy tutaj te trunki, które to kosztują fortunę i nie są dostępne dla zwykłych śmiertelników, a i wśród zamożnych koneserów często uchodzą za te trudno osiągalne. Nie znaczy to jedna, że te tańsze i młodsze w stosunku do tych najbardziej pożądanych uchodzą za trunki znacznie gorsze.

O winach dużo możemy się dowiedzieć korzystając z Internetu. Tym bardziej, że na wielu portalach możemy nawet ów alkohol zamówić i po prostu kupić. Sklep z winem online to żaden ewenement i większość z nich przedstawi nam nie tylko bogatą ofertę, ale i przedstawi nam wina z najwyższej półki, choć ciągle mówimy tu o asortymencie niemal dla każdego. Przykładem takiego internetowego sklepu, gdzie te słowa są jak najbardziej trafne będzie portal winosalute.pl. To właśnie za pośrednictwem tego e-sklepu możemy zamówić naprawdę dobre włoskie wino. Z tego wynika, że wina online należą do ofert takich, jak każde inne, dotyczące sprzedaży czegokolwiek za pośrednictwem Internetu.

I tak wśród cenionych marek możemy wyróżnić takie wina, jak choćby Brunello di Montalcino, Langhe, Moscadeddu, Pinot Bianco, Sauvignon, czy też Valtellina Superiore Inferno.

Pomimo tego, że wymienione tu trunki nie należą do trunków najtańszych to pod tym względem słabo wypadają przy takich produktach, jak białe wino Amabile de Cere, czy tym bardziej czerwone Alzero Cabernet, lub Amarone Classico. Wówczas to już mamy wydatki między 700 do nawet prawie 2000 zł. Tu co oczywiste liczy się zarówno to z jakich szczepów winogron pochodzi to wino, tak jak to, że istotny tu jest cały proces fermentacji, aż po czas leżakowania takiego wina. Ważne jest też to, w jakich to warunkach przechowywane było takie wino. Do sprzedaży trafi ono dopiero po określonym okresie leżakowania, a ten liczymy tutaj w latach. Ten okres przechowywania jest znacznie krótszy w przypadku win z niższej półki. Przy winifikacji najczęściej używa się dębowych beczek. Tutaj nawet typ dębu może mieć kluczowe znaczenie i tak w przypadku tych droższych win mówimy o beczkach ze slawońskiego dębu.