Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Magazynowanie surowców roślinnych

Magazynowanie surowców roślinnych

Czwartek 19 grudnia 2013, przez Justyna

Przechowywanie surowców roślinnych nie jest łatwe. Zachodzi w nich wiele procesów, które mogą mieć wpływ na jakość i świeżość poszczególnych produktów. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób magazynować surowce roślinne, żeby były jak najlepsze.

Trzeba pamiętać o tym, że magazynowane surowce są "żywymi organizmami", w których zachodzi wiele procesów. Jeżeli nie zapewnione zostaną im odpowiednie warunki przechowywania wówczas mogą zacząć gnić, wydzielać własne enzymy, albo pleśnieć. Żaden przedsiębiorca tego nie chce, ponieważ wiąże się to z dużymi startami materialnymi.

Rośliny oddychają

To że rośliny oddychają nie jest nowością. Dzieje się tak również, kiedy przechowywane są w magazynie. W czasie oddychania następują ubytki węglowodanów i ogólnej masy surowców. Wiadomo, że im proces te jest intensywniejszy, tym ubytki są większe. Procesy oddychania najwolniej przebiegają w temperaturze 0 st. C i taką temperaturę należy utrzymać w magazynie. Oddychanie jest najbardziej intensywne w warzywach liściowych, owocach jagodowych oraz pestkowych.

Utrata wody

Nieodpowiednio przechowywane rośliny tracą wodę, zaczynają brązowieć i gniją. Żeby temu zapobiec trzeba je układać luźno i dobrze wietrzyć. W przeciwnym razie rośliny mogą się zaparzyć, a wtedy zaczynają brzydko pachnieć i tracą kolor. Utrata wody nie jest szkodliwa dla ziaren zbóż, nasion roślin strączkowych i oleistych, ale źle wpływa na owoce i warzywa.

Dojrzewanie w magazynie

Wskazane jest, aby niektóre owoce dojrzewały w magazynie. Mowa m.in. o jabłkach, gruszkach, cytrynach, pomarańczach, bananach, ziemniakach i zbożach. Dzięki temu są one smaczniejsze i ładniej wyglądają. Aby przyśpieszyć proces dojrzewania w magazynie stosuje się etylen, który pomaga niedojrzałym owocom, ale nie wpływa ujemnie na owoce, które już są dojrzałe.

Kiełkowanie

Niektóre rośliny w czasie magazynowania zaczynają kiełkować. Jest to spowodowane zbyt dużą wilgotnością i wzrostem temperatury. Kiełkować zaczynają przede wszystkim ziemniaki, ziarna zbóż i nasion strączkowych. Takie rośliny tracą na wartości, a ziarno silnie porośnięte kiełkami nie nadaje się do przetwórstwa.

Drobnoustroje

Zły wpływ na surowce roślinne przechowywane w magazynie mogą mieć także liczne drobnoustroje. Na powierzchni rozwija się najczęściej pleść, co wpływa na smak i zapach danego surowca. Uszkodzona powierzchnia sprzyja rozwijaniu się drobnoustrojów wewnątrz roślin.
Takie surowce nie nadają się już do magazynowania.

W zarządzaniu i nadzorowaniu magazynem pomaga program wfmag.