Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Sobota 8 lipca 2017, przez admin

Mając zaoszczędzone pieniądze, wielu z nas myśli o tym, żeby zainwestować je w odpowiedni i bezpieczny sposób. Oczywiście zainwestować tak, aby mieć z tego zysk – im większy, tym lepiej. Wówczas to decydujemy się na jeden z dwóch sposobów – lokatę bądź konto oszczędnościowe.

Dlaczego lokata?

Wybór lokaty jest najlepszym rozwiązaniem wówczas, gdy zależy nam na jak najwyższym oprocentowaniu oraz jeśli chcemy dokonać szybkiej inwestycji, bez zobowiązań pojawiających się już po upływie czasu trwania lokaty. Co ważne dla wielu – są one wyjątkowo prostym produktem bankowym. Banki premiują właśnie lokaty, oferując w tej opcji najlepsze stopy zwrotu, ponieważ to one gwarantują trwałość zachowania środków w konkretnym banku. Gdyby nastąpiło zerwanie lokaty, utracone zostają odsetki, dlatego też raczej nikt raczej nie decyduje się na taki ruch. Natomiast z perspektywy banku, środki takie są o wiele trwalsze i dobrze się prezentują we wszelkich wskaźnikach płynności. Jest to istotne chociażby z tego powodu, że są one kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

Warto dodać również o łatwości założenia i zakończenia lokaty. To pierwsze możemy zrobić zdalnie, przez internet i nie wymaga dużo czasu. Natomiast jej zamknięcie nie wymaga od nas osobistego stawienia się w banku – co jest wymagane, gdy zamykamy konto oszczędnościowe.

 

Dlaczego konto oszczędnościowe?

Dla wielu główna różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym to fakt, iż to drugie ma niższe oprocentowanie. Jednak przy planowaniu oszczędności, warto zastanowić się nad tym wyborem, gdyż i tutaj mamy do dyspozycji opcje, które mogą okazać się niezwykle pożyteczne. Z pewnością jest nią elastyczność – gdy na lokacie, po jej założeniu, kwoty już nie możemy zmienić, tak tutaj środki wpłacane mogą być w różnych okresach, zależnie od naszej potrzeby. Oprocentowanie od razu zostaje naliczane, a więc konto oszczędnościowe jest świetną opcją, jeżeli chcemy regularnie oszczędzać. Prosty przykład: jeżeli mamy jakiś cel, na który potrzebujemy sporo środków i musimy odkładać je przez dłuższy czas, aby uzbierać odpowiednią kwotę, to właśnie taki konto stanowi najlepszy wybór. Wystarczy ustawić stałe zlecenie przelewu i regularnie tego samego dnia każdego miesiąca nastąpi automatyczny przelew wybranych przez nas środków. Nasza „fatyga” ograniczy się do właściwego skalkulowania, ile takich przelewów potrzebujemy do uzbierania konkretnej kwoty.

 

Ważne jest także, że mamy stały dostęp do środków zgromadzonych na koncie. Możemy z nich skorzystać bez utraty odsetek, które do tego momentu zostały naliczone. Natomiast kwoty, jakie wpłacamy, mogą być wyższe niż w przypadku lokat. W lokacie ograniczenie to 10 tysięcy złotych natomiast w przypadku konta dobrze jest sprawdzić ofertę danego banku, gdyż często bywa tak, że są one naprawdę atrakcyjnie oprocentowane aż do poziomu 100 tysięcy złotych.