Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Łazienki - wanna czy kabina natryskowa?

Łazienki - wanna czy kabina natryskowa?

Piątek 28 października 2016, przez admin

Wydaje się, że w przypadku łazienek dużych ten wybór jest oczywisty - coraz częściej instalujemy jednocześnie i wannę, i kabinę. Łazienka bowiem przestała być już dawno przybytkiem do chwilowych zabiegów higienicznych lub pielęgnacyjnych. Łazienka jest miejsce dla zrelaksowania się i kontemplacji. Niejednemu użytkownikowi to właśnie w wannie przychodzą do głowy najlepsze, konstruktywne pomysły.

Wybór jest przeogromny

Przede wszystkim zmieniły się już materiały, z których wykonywane są wanny. Bardzo popularny jest akryl. Choć nadal można kupić wanny metalowe, bywają szklane i nawet z kamiennego amalgamatu (na przykład proszek kamienny łączony żywicą epoksydową). Również, jeśli idzie o kształty to niekoniecznie dominuje regularność - powodzeniem cieszą się wanny ukośne z blatem przylegającym do ściany, są też wanny półokrągłe z miejscem do siedzenia. Trzeba zresztą podkreślić, że wanny o owalnych kształtach, pozbawione kantów są bezpieczniejsze. Nie są już rzadkością wanny wbudowane w całości w podłogę.

Powrócił styl vintage - toteż producenci wanien wyszli naprzeciw miłośnikom powrotu do przełomu XIX i XX wieku, proponując wanny owalne, przypominające żeliwne, czasem na mosiężnych nóżkach z lwimi łapami i błyskającą mosiądzem armaturą.

Osobną, również coraz bardziej popularną, funkcją wanien są elementy spa, ale to już w połączeniu z odpowiednią armaturą. W nowoczesnej łazience można sobie zapewnić choćby jacuzzi, bicze szkockie lub hydromasaże oraz bidety, do których stelaże podtynkowe można bez problemu kupić na polskim rynku. Wszystko to kwestia ceny.

Kabina również może zrelaksować

I na ogół relaksuje, nawet przy małych możliwościach technicznych. Jednak tym, którzy instalują u siebie kabiny natryskowe producenci zaoferować mogą również mini-spa. Słowo prysznic używane jest coraz rzadziej, bowiem klienci coraz częściej kupują i instalują deszczownice. I na tej niewielkiej przestrzeni możemy już sobie zapewnić wodny masaż lub bicze wodne, na dodatek dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu lub fotokomórkom.

Deszczownica to płaski, szeroki talerz, natomiast wąski mikrofon może przypominać natrysk przesuwny, który możemy umieszczać na dowolnej wysokość. Takie natryski mogą wypełniać kilka funkcji.

Nowością jest wykorzystanie w natryskach diod ledowych, które podświetlają wodę w zależności od wybranego przez użytkownika koloru. Kolor również może informować o temperaturze strumienia wody. Czerwony może na przykład ostrzegać przed oparzeniem, co jest bardzo przydatne w wypadku korzystania z kabiny przez dzieci.