Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Laserowe usuwanie zmian skórnych. Jak przygotować się do zabiegu?

Laserowe usuwanie zmian skórnych. Jak przygotować się do zabiegu?

Wtorek 6 lutego 2018, przez admin

Usuwanie zmian skórnych może kojarzyć się z nieprzyjemnym i bolesnym zabiegiem. Na szczęście te czasy już dawno minęły, a dziś do tego wykorzystywany jest laser – nieinwazyjna, szybka i skuteczna metoda. Jak się przygotować do laserowego usuwania zmian skórnych?

W dzisiejszej dermochirurgii najczęściej stosowana jest laseroterapia CO2. Wykorzystuje się ją do usuwania każdego typu zmian skórnych: brodawek, blizn, a nawet tatuaży.

Laser CO2 działają na zasadzie odparowania zmiany skórnej, którą chcesz usunąć. Są bezdotykowe, dzięki czemu ryzyko zakażenia infekcją spada w zasadzie do zera. Jest to bardzo szybka metoda, a efekt widoczny jest niemal od razu. Zaletą jest również bezbolesność i brak konieczności powtarzania.

Sam zabieg nie jest bardzo skomplikowany. Polega na przyłożeniu lasera w okolice zmiany. Trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Zależy to od wielkości znamiona, którą chcesz usunąć. Im większy, tym całość będzie trwała dłużej. Stosuje się również znieczulenie miejscowe, przy użyciu specjalnego kremu.

Laserowe usuwanie zmian skórnych nie dla wszystkich

Jak przy każdym zabiegu, który ingeruje w Twoje ciało, musisz mieć na uwadze, że nie zawsze może być on dla Ciebie. Podobnie jest z laserem, wykorzystywanym w celu usuwania znamion.

Kiedy go unikać?

  • Jeśli jesteś w ciąży lub/i karmisz piersią
  • Stosujesz leki, które obniżają krzepliwość krwi
  • Zmagasz się z infekcją wokół zmiany, którą chcesz usunąć (np. opryszczką)
  • Masz skłonność do blizn przyrosłych tzw. keloidów

Jak przygotować się do zabiegu?

Jeśli zdecydowałaś się na laserowe usuwanie zmian skórnych, w pierwszej kolejności powinnaś skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do zabiegu. Nie wszyscy mogą skorzystać z tego typu metody usuwania zmian.

Przygotowując się do zabiegu, otrzymasz wszystkie wskazówki od swojego lekarza i powinnaś się do nich stosować. Warto również, abyś na jakiś czas zrezygnowała z opalania i eksponowania skóry na słońce. Dlatego idealną porą na wykonanie laserowego usuwania zmian skórnych będzie okres jesienno-zimowy.

Zmiana po usunięciu

Po zabiegu znika wszystko to, co chciałaś usunąć. Nie martw się jeśli w miejscu, w którym kiedyś była zmiana, wystąpił strupek. To całkowicie naturalny proces gojenia się. Po kilku dniach sam odpadnie.

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać:

  • Miejsce zmiany delikatnie przemywaj wodą z mydłem
  • Unikaj opalania się nawet do 6 miesięcy
  • Proces gojenia się może potrwać od 3 do 4 miesięcy

Twoja skóra będzie nieco szorstka i sucha po wykonaniu laserowego usuwania, ale nie stosuj żadnych leków i preparatów, który nie zalecił lekarz. Jeśli objawy nie będą ustępować, skonsultuj się ze specjalistą.