Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Kurs pierwszej pomocy

Kurs pierwszej pomocy

Piątek 21 czerwca 2013, przez aliz

Coraz więcej osób wykazuje zainteresowanie szkoleniami medycznymi. Kurs pierwszej pomocy cieszy się obecnie chyba największą popularnością. Staramy się być w codziennym życiu bardziej odpowiedzialni, dlatego chyba większość z nas uświadamia sobie, że umiejętność udzielenia pierwszej pomocy nie jest, a może raczej – nie powinna być tylko „przedmiotem na zaliczenie” na uczelni albo „kawałkiem zbędnej wiedzy” nabywanej jeszcze w szkole lub na przykład podczas kursu nauki jazdy.

Kto się zapisuje na szkolenia z pierwszej pomocy?

Bardzo różne osoby – w różnym wieku, obu płci, o różnych profesjach i zainteresowaniach, a także potrzebach. Wybierają oni kurs pierwszej pomocy kierując się wieloma odmiennymi motywacjami. Spotyka się na takich kursach między innymi młodych rodziców, którzy czując lęk o swoje dziecko chcą mieć pewność, że w razie niebezpieczeństwa będą potrafili pomóc maluchowi. Często zgłaszają się osoby, które uprawiają sporty ekstremalne, a zatem sami narażeni są na niebezpieczne sytuacje, jak również na to, że w którymś momencie będą musieli pomóc innym w razie wypadku czy kontuzji. Przychodzą także ci, którzy opiekują się przewlekle chorymi bliskimi, starszymi schorowanymi osobami, etc. Takie osoby również dobrze zdają sobie sprawę z tego, że być może nadejdzie moment, w którym to od ich umiejętności (bądź ich braku) zależeć będzie czyjeś życie. Uczestnikami szkoleń z pierwszej pomocy są oczywiście również wszyscy, którzy – z racji wykonywanego zawodu – muszą je odbyć obowiązkowo.

Kto prowadzi kursy pierwszej pomocy?

W każdym większym mieście z pewnością znajdzie się co najmniej kilka podmiotów organizujących kurs pierwszej pomocy na poziomie podstawowym (a może i także dla zaawansowanych). Szkolenia tego typu realizowane są przez różne jednostki i instytucje lub firmy. Może to być na przykład szpital czy prywatna klinika, firma ubezpieczeniowa lub inne specjalizujące się w temacie ratownictwa „szkoły”. Instruktorami są profesjonaliści: lekarze, pielęgniarze, ratownicy medyczni czynni zawodowo... Wszyscy oni, poza wiedzą i doświadczeniem medycznym, mają również wiedzę i umiejętności dydaktyczne, dzięki czemu stosują najlepsze i najnowocześniejsze metody nauki.

Jak wybrać dobry kurs pierwszej pomocy?

Po pierwsze, należy zweryfikować wiarygodność organizatora kursu. Sprawdzić informacje o danej firmie, przyjrzeć się ile takich szkoleń już ma na swoim koncie, jakie opinie na temat tych kursów mają ich uczestnicy, etc. Poza tym, warto przeanalizować program szkolenia pod kątem charakteru oferowanych zajęć. Jeśli są to głównie wykłady, lepiej poszukać takiego kursu, podczas którego organizator zapewnia udział w zajęciach praktycznych (i to w jak największej ilości): ćwiczenia sytuacyjne, symulacje, etc. Trzeba też zwrócić uwagę na pomoce dydaktyczno – medyczne, które posłużą do szkolenia uczestników. Im więcej nowoczesnego sprzętu treningowego, tym bardziej profesjonalny kurs.