Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim

Piątek 3 lipca 2015, przez admin

Kuchnia w wielu domach jest traktowana jako jedno z najważniejszych miejsc. Co prawda gotowanie nie jest ulubionym zajęciem każdego domownika, ale już wspólnie celebrowane posiłki kojarzą się z miłą rodzinną atmosferą. Dlatego na etapie planowania i aranżacji nowych wnętrz bardzo często pojawia się pytanie, jak urządzić kuchnię, aby była ona funkcjonalna i wygodna jednocześnie.

Od wielu lat nowoczesne kuchnie kojarzone są ze stylem skandynawskim. Doskonale zaprojektowane meble, które łączą w sobie funkcjonalność oraz prosty styl, można spotkać w wielu mieszkaniach. Inspiracja meblami ze Skandynawii przekłada się na konieczność wykorzystania posiadanej powierzchni. W praktyce oznacza to zaplanowanie wnętrza każdej szafy i półki pod kątem ich funkcjonalności. To dlatego w wielu szafkach kuchennych pojawia się wysuwane wnętrze, pozwalające na schowanie naczyń szklanych i garnków, przy jednym zachowaniu wysokich standardów co do czystości. 

Funkcjonalna kuchnia powinna być zaplanowana z myślą o jej wykorzystaniu. Jeśli kuchnia ma być jednocześnie jadalnią, to można w niej umieścić stół lub też wykorzystać do tego celu blat. Osoby, które dużo gotują, powinny w swojej kuchni znaleźć miejsce na zmywarkę do naczyń. Wszystkie wykorzystywane w kuchni urządzenia AGD można ukryć pod jednakowymi frontami, które będą dokładnie takie same, jak fronty od szafek. Zamiast klasycznych płytek elementem dekoracyjnym są bardzo często szlifowane kamienie, kawałki cegieł albo płytki stylizowane na cegły. Styl skandynawski to barwy jasne, dużo bieli uzupełnionej o jasne odcienie szarości czy beże. 

Bardzo istotnymi elementami dla tego stylu są jasne tkaniny ozdobne oraz dodatkowe źródła światła. Duże okna jedynie lekko przesłonięte oraz dodatkowe oświetlenie punktowe, umieszczone pod szafkami, to dosyć popularne elementy, charakteryzujące kuchnie w stylu skandynawskim. 

Jeśli jednak nie jesteśmy wielbicielami jasnych tonacji w kuchni, można je lekko złamać dodając akcenty kolorystyczne. Mogą nimi być abażury lamp, ale także naczynia czy akcesoria do gotowania w żywych kolorach.