Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Którędy najlepiej na Kasprowy Wierch?

Którędy najlepiej na Kasprowy Wierch?

Sobota 13 lipca 2013, przez natatry

Trudno znaleźć w Polsce osobę, która nigdy nic nie słyszała o Kasprowym Wierchu, który jest oblegany przez turystów zarówno latem, jak i zimą. Którędy najlepiej do niego dotrzeć?

Choć Kasprowy Wierch oblegany jest praktycznie tak samo jak choćby Giewont, Morskie Oko, Orla Perć, to zazwyczaj na szlakach dojściowych nie ma dużego tłoku, nawet latem. Powód? Bardzo prosty – duża część turystów wjeżdża na szczyt kolejką linowo-terenową, a inni bardziej doświadczeni z reguły nie chcą już tracić czasu na podejście na Kasprowy. No właśnie, kolejna sprawa – oprócz tras z Kopy Kondrackiej i Świnickiej Przełęczy droga na wspomnianą górę nie wydaje się zbytnio ciekawa. Mimo wszystko jednak przyjrzyjmy się szlakom z Kuźnic i Hali Gąsienicowej.
Zielono znakowana trasa z Kuźnic wydaje się stosunkowo przyjemna. W końcu przez zdecydowaną większość drogi śmigamy tylko delikatnie pod górkę, wkoło miły lasek. Idziemy generalnie wzdłuż biegu kolejki linowo-terenowej (co jakiś czas kolejka przecina nasz szlak). Szlak uwielbiany wręcz przez biegaczy. Niemniej jednak od Myślenickich Turni, gdzie znajduje się stacja pośrednia kolejki linowej: Kuźnice - Kasprowy Wierch, zaczyna się stosunkowo ciężkie podejście. Na szczęście od Suchej Czuby odsłaniają się też widoki: poleca się wtedy spojrzeć w prawo - w stronę m.in. Doliny Kondratowej, Goryczkowej Czuby i Giewontu. Wszelako forsowny odcinek nie trwa zbyt długo. Wkrótce meldujemy się na Kasprowym Wierchu.
Z Hali Gąsienicowej droga jeszcze mniej skomplikowana, o wiele krótsza (ale nie zapominajmy, że musimy najpierw dojść na wspomnianą halę). Dreptamy żółtym szlakiem. W pewnym momencie przechodzimy pod linami kolejki krzesełkowej. Mijamy także kilka małych stawów. Podejście ogólnie niezbyt wymagające, trasa bardzo, ale to bardzo rzadko odwiedzana. Wchodzimy po solidnej, kamienistej ścieżce. Grań osiągniemy po zdobyciu Suchej Przełęczy. Niejako nasz żółty szlak zaprowadzi nas do stacji kolejkowej z Kuźnic. Wierzchołek Kasprowego Wierchu znajduje się kilkanaście metrów wyżej. Mimo strasznej wręcz monotonności opisywanego podejścia, należy podkreślić, że praktycznie przez całą trasę wspaniale prezentuje się główna grań polskich Tatr Wysokich. Cudownie, jak na dłoni widoczne prawie cała Orla Perć, Świnica, Liliowe, a po osiągnięciu Suchej Przełęczy także Krywań i inne słowackie szczyty.
Choć podejścia na Kasprowy Wierch mogą okazać się nudne, potem jest tylko lepiej – mamy do wyboru dwie piękne widokowo trasy: albo na Świnicę, albo na Czerwone Wierchy.