Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Księgowym nie grozi bezrobocie!

Księgowym nie grozi bezrobocie!

Piątek 10 kwietnia 2020, przez alfred.p

Według najnowszych badan przeprowadzonych na rynku pracy osoby kończące studia na kierunkach typu ekonomia, rachunkowość, bankowość czy finanse lub jakiekolwiek kierunki związane bezpośrednio z dziedziną księgowości są niemalże od razu po ukończeniu studiów zatrudniani.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich przyszłych księgowych, ponieważ według najnowszych tendencji i prognoz na rynku pracy raczej nie grozi im możliwość bycia bezrobotnym, a wręcz przeciwnie, zapotrzebowanie na księgowych i specjalistów z dziedziny rachunkowości może być nawet coraz to większe.

Szczególne znaczenie ma w tej kwestii to, jak pod względem gospodarczym zmieniała się Polska od 1989 roku. Na podstawie burzliwej historii naszego kraju można automatycznie wyśledzić, jak kształtowała się również historia księgowości i rachunkowości. W czasach kiedy w Polsce panował ustrój komunistyczny, nie było wolnego rynku, rola księgowych była znikoma, a wręcz marginalna. Zapotrzebowanie na księgowych i ekonomistów w tego typu systemie było niemalże zerowe.

Dopiero wprowadzenie kapitalizmu i wolnego rynku w Polsce przyczyniło się do ogromnego rozwoju księgowości i rachunkowości oraz zapotrzebowania na specjalistów z tych dwóch branż. Lata dziewięćdziesiąte to oczywisty początek wielkiego boomu na usługi księgowe. Również na uniwersytetach i innych uczelniach wyższych zaczęto otwierać dla studentów kierunki takie jak ekonomia, rachunkowość i finanse i pokrewne im kierunki.

Po wprowadzeniu w Polsce ustroju kapitalistycznego i sprowadzeniu mnóstwa inwestorów powstało mnóstwo miejsc pracy dla księgowych. W każdej firmie musiała być zatrudniona osoba, która zajmowałaby się prowadzeniem księgowości i ksiąg rachunkowych. Obecnie co roku niemalże na każdej uczelni setki osób kończy studia z tytułem magistra nauk ekonomicznych. Osoby te według najnowszych badań już na piątym roku studiów wiedzą, gdzie będą pracować. W Krakowie ich miejscem pracy może być na przykład biuro księgowe Talented uznawane za miejsce bardzo rozwojowe do pracy. Na koniec dodam, że dużą popularnością cieszą się u nas także studia podyplomowe z dziedzin ekonomicznych.